fallback

В Германия се заражда нов център на силата

Ангела Меркел иска да превърне икономическото министерство в противотежест на влиятелното финансово ведомство, което отиде в ръцете на социалдемократите

20:12 | 26.03.18 г.
Автор - снимка
Създател

За да се прецени какъв е балансът на силата в новия кабинет в Германия, е необходимо да видим къде е позициониран основният политически играч на канцлера Ангела Меркел.

Тя повери на своя довереник Петер Алтмайер ключова мисия – да подсили позициите на икономическото министерство, което обикновено остава на заден план що се отнася до новите политики, превръщайки го в противотежест на влиятелното финансово ведомство, пише Bloomberg в свой материал.

Въпреки че вече започна четвъртия си мандат, критиците на Меркел от нейния консервативен блок все още недоволстват от решението ѝ да преотстъпи финансовото министерство на Германската социалдемократическа партия (ГСДП), гарантирайки по този начин управляваща коалиция. Отстъпката ѝ обаче все повече започва да изглежда като нещо, което тя може да превърне в свой плюс.

Дълговата криза, която беляза пика в доминацията на финансовото министерство върху политиките на еврозоната, избледня. Волфганг Шойбле, чийто десетилетен опит допринесе за силните позиции на ведомството, беше назначен за председател на Бундестага. На този фон и с насочването на вниманието към търговските конфликти, изкуствения интелект и контрола върху китайските инвестиции, Меркел направи Алтмайер отговорен за темите, които според нея са от ключово значение за германския просперитет.

„Силна личност като Алтмайер може да накара министерството си да изпъкне“, посочва Бела Анда, политически консултант и бивш говорител на германското правителство. Според нея новият министър ще се опита да остави ясен отпечатък на поста си.

Самият той не губи време в това да навлиза в поверените му задачи. Само дни, след като встъпи в длъжност, той замина за Вашингтон, където проведе кризисни преговори с министъра на търговията Уилбър Рос в опит да избегне налагането на мита върху европейския внос на стомана и алуминий. Подготвена съвместно с Ангела Меркел, визитата постигна успех, поне засега.

Финансовото министерство все пак остава център на координирането на политиките за еврозоната – важна роля на фона на желанието на френския президент Еманюел Макрон за реформи. Финансовият министър Олаф Шолц е един от силните играчи на политическата сцена и веднъж вече е бил в кабинет на Меркел. Той заемаше длъжността на социален министър по време на първия ѝ мандат.

Това обаче не омаловажава позициите на Алтмайер – бивш служител в администрацията на Европейския съюз, който в продължение на четири години бе началник на кабинета на канцлера и един от най-дългогодишните ѝ приближени. Той успя да спечели нейното доверие, постигайки компромиси във вътрешнополитическите ѝ битки.

Когато тя се изправи пред трудности на политическия фронт заради решението си да не затваря германските граници за мигранти, именно той беше избран да координира отговора на правителството на кризата. Меркел също така го назначи да отговаря за преминаването към възобновяема енергия, след като през 2011 г. правителството ѝ реши да закрие всички атомни електроцентрали след инцидента в японската АЕЦ „Фукушима“.

Но в икономическото министерство 59-годишният Алтмайер може да срещне най-голямото си предизвикателство досега. Меркел и нейният Християндемократически съюз (ХДС) искат от него да превърне ведомството в платформа за гарантиране на германските икономически интереси и облекчаване на обществените страхове за състоянието на глобализацията.

Освен търговските политики задълженията на Алтмайер включват и надзор на чуждестранните инвестиции в Германия, който придоби спешност, след като китайският милиардер Ли Шуфу пое почти 10-процентен дял в автомобилния производител Daimler AG. Министерството също така ще помогне за прилагането на подкрепен от правителството план за разширяване на дигитализацията и използването на изкуствен интелект сред германските средни компании – област, в която Франция има преднина.

Верният съюзник на Меркел изглеждаше готов да поеме финансовия пост миналата година, след като беше назначен за временно изпълняващ длъжността след изборите. Но след като получи една традиционно не толкова влиятелна позиция, натискът за постигане на резултати започна да расте.

Това от своя страна рискува конфликт с Шолц – социалдемократа, чиято партия настоява Меркел да приеме предложенията на Макрон за ремонт на еврозоната. Мнозина в нейния консервативен блок обаче гледат на френския план като на хлъзгав път към споделяне на финансов риск за сметка на Берлин.

Алтмайер е наясно с възможността за сблъсък. Предавайки поста на Шолц по време на закрита церемония на 15 март, той призова двамата да загърбят идеологическите си различия и да работят заедно, посочва участник в срещата, пожелал анонимност.

И макар че възгледите на Шолц за бъдещето на еврото тепърва ще се изясняват, задачата на Меркел за Алтмайер е ясна.

Министерството на икономиката е „център на властта“, заяви тя пред скептични членове на ХДС през февруари. „От нас зависи да направим нещо“, допълни канцлерът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:54 | 13.09.22 г.
fallback