Политиката за енергийна доминация, започната от президента Доналд Тръмп, противопоставя Вашингтон и Москва, пише в анализ Ройтерс. Агенцията припомня, че миналото лято американският президент обеща помощ на своя полски колега Анджей Дуда, за да преодолее зависимостта си от Русия.
Тръмп предложи на Полша американски газ, "така никога няма да бъдете заложник на един доставчик".
Така САЩ се наместиха в едно от най-големите притеснения на Европа - Русия да не спре кранчето на доставките на природен газ. Това вече се случи, когато Москва и Киев спориха за цената на природния газ, припомня още агенцията.
Шест месеца след разговора на Тръмп и Дуда Полша вече подписва договори за внос на втечнен газ от САЩ, петрол и въглища. Варшава също така заяви, че няма да удължи договора си с "Газпром" след като изтече през 2022 година.
Това е само епизод, който показва как САЩ изпълняват своята политика за енергийна доминация. Вашингтон също започва да използва растящите възможности за износ на газ, за да получи възможност за геополитическо влияние.
Администрацията на Тръмп всъщност може да се възползва от бума в енергийния сектор в САЩ и ситуацията на енергийните пазари, каквито Белият дом не е получавал от десетилетия. Сега остава да видим колко умело Вашингтон ще изиграе тези силни карти като предизвикателства остава конкуренцията на другите големи износители на енергийни продукти и потенциалните търговски спорове.
Първите сигнали обаче са обещаващи - Литва, Украйна, Китай, Япония, са сред 30-те страни, които вече подписват за доставка на газ от САЩ. Китай дори се превръща във втория по големина купувач на американски втечнен газ след Канада.
В Кремъл не смятат противопоставянето в сектора за политическо, а за чисто търговско. Заместник-директорът на "Газпром" Александър Медведев пък омаловажава влиянието на американския втечнен газ в Европа. Пред инвеститори в Лондон преди дни той сравни доставките на руския газов гигант в Европа с чаша чай, а американските доставки добавят "няколко капки коняк или уиски към тази чаша".
Ройтерс припомня, че "Газпром" има стабилни връзки с държави в Източна Европа, както и планира да изгради още нови газопроводи.