По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.
България
За периода 2007-2016 г., незаконната търговия с цигари в България е донесла приходи за криминалния свят между 2,5 млрд. лв. и 3,5 млрд. лв. Това са изводите от доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ). Според данните се потвърждава теоретичната постановка, че недалновидната акцизна политика може да има много тежки негативни последици и да подкопае постигането на двете основни политически цели – здравната (намаляване на тютюнопушенето) и данъчната (стабилни приходи в бюджета от облагане на тютюневи изделия). „Прекомерното и рязкото покачване на акцизната тежест неизменно води до ръст на незаконния пазар, който не може да бъде овладян само с контролни механизми. През 2010 г. тютюневият пазар в страната беше буквално залят от незаконни цигари, които достигнаха 1/3 от пазара и генерираха огромни приходи за организираната престъпност“, коментират от ИПИ.
Министерството на финансите (МФ) очаква салдото по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа към месец януари да бъде положително в размер на 1,211 млрд. лв., или 1,1% от прогнозния БВП. От министерството разпространиха и данни към края на декември 2017 г., които сочат бюджетен излишък от 854 млн. лв., или 0,8% от БВП. Постъпилите приходи и помощи към декември са в размер на 35,315 млрд. лв. На годишна база данъчните и неданъчните приходи нарастват с 8,8%, докато постъпленията от помощи са по-ниски.
През четвъртото тримесечие се запазва тенденцията към намаляване на брутния размер на необслужваните кредити и аванси в банковата система. Делът им в общата сума на брутните кредити и аванси се свива до 10,2%, докато в края на септември беше 11,4%, пише в анализа на Българската народна банка (БНБ) за състоянието на банковата система към края на миналата година. Гуверньорът на БНБ Димитър Радев наскоро обяви, че нивото на лошите заеми спада, но все още е над средноевропейското.
Процедурата по продажба на 100% от капитала на ТБ „Виктория“ и всички вземания на Корпоративна търговска банка (в несъстоятелност) е във финална фаза. Синдикът преговаря с двете банки, подали обвързващи оферти. Това отчита Радослав Миленков, председател на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), в най-новия бюлетин на Асоциацията на търговските банки в България.
ЕС и еврозоната
Европейската комисия повиши митата за внос на чугунени продукти от Китай. Вече ще се дължат вноски от между 15,5% до 38,1%. Комисията обвинява Китай, че изкуствено понижава цените на тези продукти, като по този начин предоставя на китайските доставчици незаконни предимства пред своите европейски партньори.
Британското правителство бе подложено на натиск, след като предназначена за вътрешно ползване оценка за последствията от Brexit стана обществено достояние. Анализът преминава през три различни сценария за Brexit, като при всички се отчитат негативни последици за икономическото развитие на Обединеното кралство. Ръстът през следващите 15 години ще бъде с между 2 и 8% по-нисък, отколкото, ако Лондон не напусне ЕС. Ето защо документът е проблематичен за правителството, особено защото министър-председателят Тереза Май многократно подчертаваше, че страната ще се развива по-добре след излизането от ЕС, отколкото преди това.
Очевидно гръцкото правителство възнамерява да направи през тази седмица първия си тест за връщане на капиталовите пазари. Според информационната агенция Thomson Reuters пет банки са били натоварени да изготвят седемгодишни държавни облигации. Настоящата трета спасителна програма за помощ за страната приключва през лятото.
Ирландия предложи ръководителя на своята централна банка Филип Лейн за вакантното място на вицепрезидент на Европейската централна банка. Досега испанският министър на икономиката Луис де Гуиндос беше единственият известен кандидат. Още кандидати могат да бъдат предложени до 7 февруари, министрите на финансите на еврозоната да гласуват предложенията на 19 февруари.
В рамите на спора за колективното договаряне в германската металообработваща и електрическа промишленост синдикатът IG Metall стартира мащабни предупредителни стачки. Според профсъюза около половин милион служители са напуснали работа в петък. IG Metall изисква 6% по-високи заплати, работодателите предлагат малко под 3%. Освен това синдикатът изисква всеки служител да може да намали работното си време от 35 на 28 часа седмично и при някои обстоятелства да може да получи обезщетение, което работодателите отхвърлят. В началото на тази седмица може да има нов кръг от преговори.
Каталунският парламент отложи за неопределен срок своето първо заседание, насрочено първоначално за миналата седмица, на което следва да се избере бъдещият регионален президент. Контекстът е решение на испанския Конституционен съд, който реши, че бившият президент Карлес Пучдемон може да бъде преизбран, само ако представи лично правителствената си програма в парламента. Пучдемон обаче ще бъде арестуван, ако се върне в Испания.
Брутният вътрешен продукт на Еврозоната нарасна с 2,7% през четвъртото тримесечие в сравнение със същия период на предходната година. За 2017 г. като цяло икономическата продукция се е увеличила с 2,5%.
Инфлацията в еврозоната се понижи до 1,3% през януари (декември: 1,4%). За разлика от нея обаче базовата инфлация се повиши с 0,1 процентни пункта до 1%.