fallback

Новият път на коприната – гигантският замисъл на Китай за развитие

Първоначално проектът беше насочен към инфраструктурата, но областите на въздействие се разширяват все повече

13:35 | 24.01.18 г.

С проекта за Новия път на коприната (One Road, One Belt) Китай преминава към състояние на лидерство. Това заяви бившият министър-председател на Франция Жан-Пиер Рафарен на дискусия за развитието на Китай по време на конференцията Coface Country Risk Conference 2018 в Париж.

През последните 40 години не може да се каже, че Китай се движеше бързо напред, напротив той изчакваше да види какво ще се случи, коментира Рафарен. Постепенно обаче нещата се променят, защото превръщайки се в лидер в различни сектори, Китай започва да се появява навсякъде, да се превръща в стратегическа сила, създавайки алианси като БРИКС.

Китай има гигантска визия, с която говори на общността като цяло и която определя светът като един наш общ дом, в който трябва да живеем заедно по определени политически правила, заяви бившият френски премиер. Именно в този контекст се проявява Новият път на коприната, който представлява начин Китай да представи амбициите си и да реши проблемите си.

„Китай има същите амбиции като всички други страни – да играе ролята на лидер. Има обаче една разлика – другите страни се движат с идеята за 5-10 години напред, докато Китай мисли със 100 години напред“, каза Рафарен.

Според него единственият начин, по който можем да бъдем част от тази визия и да защитаваме интересите си, е компаниите във Франция и Европа да бъдат част от проектите. „Трябва да открием нашите собствени интереси в големите китайски проекти“, каза още той.

Най-важното нещо в китайската динамика е, че ускоряването на силата на Китай се случва много бързо и ние трябва да признаем това, коментира Рафарен. Именно затова трябва да сме част от пътя напред на Китай и без да се отказваме от нашата култура или проекти, да следим внимателно модерния начин на мислене на Китай.

Двупосочно ли ще е движението по Новия път на коприната?

Според китайския икономист и предприемач Бей Сю с проекта за Нов път на коприната Китай ще изнася не толкова стоки, както досега, а по-скоро капитал. Нивото на автоматизация в страната потвърждава, че разходите за труд убиват конкурентоспособността там и решението е именно изнасяне на Китай.

През последните 30 години видяхме как светът се наводнява с китайски продукти, коментира тя. Сега обаче заради застаряващото население Китай се опитва да натрупа активи, защото независимо дали те се акумулират в страната или не, те носят стойност за страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:35 | 14.09.22 г.
fallback