България
В най-скоро време постепенно и поетапно в България ще започнат да се въвеждат правилата на шенгенското пространство. Това заяви германският канцлер Ангела Меркел по време на общата си пресконференция с премиера Бойко Борисов в събота в София. По време на пресконференцията беше засегнат и въпросът за влизането на страната ни в еврозоната. В тази връзка Бойко Борисов заяви, че България е една от най-дисциплинираните държави в ЕС „с най-нисък външен дълг, нулев бюджетен дефицит, бюджетен излишък, огромен фискален резерв, златен резерв в Централната банка, ръст на икономиката от 4%, 6% безработица, нулева инфлация“ и повишаване на доходите от 10%-12% по данни на Евростат.
Средномесечното равнище на безработицата през 2017 г. е 7,2%, като това е най-ниската стойност за последните девет години. За последно безработицата е била по-ниска през 2008 г. За сравнение, през 2016 г. средномесечното равнище на безработицата е било 8,7%, пресметнаха в Агенцията по заетостта.
Текущата и капиталова сметка на платежния баланс на България през ноември е отрицателна и възлиза на 103,4 млн. евро. За сравнение, преди година имаше излишък от 197,2 млн. евро.
От януари до ноември 2017 г. текущата и капиталовата сметка е положителна и възлиза на 2,949 млрд. евро, като за същия период на 2016 г. статистиката отчете излишък от 3,879 млрд. евро, показват още данните на Българската народна банка (БНБ).
ЕС и еврозоната
Социалдемократите в Германия подкрепиха провеждането на преговори за широка управленска коалиция в Германия. Решението беше взето по време на конгрес на партията, провел се в Бон. В изказване пред своите съпартийци лидерът на Социалдемократическата партия Мартин Шулц посочи, че партията е зле подготвена за нови избори и че за Европа е важно да има добре работещо правителство в Германия. Думите му бяха посрещнати със вяли аплодисменти. Противниците на участието на партията в нова управленска коалиция изтъкнаха, че партията няма да спази своите предизборни обещания.
Европейската сметна палата остро разкритикува Европейската централна банка (ЕЦБ). Наред с другите неща, одиторите критикуват в последния си доклад, че банковият надзорен орган на ЕЦБ не разполага с обективни критерии за оценка, за да определи кога една банка е в кризисна ситуация.
Според анализ на Европейската комисия европейският банков сектор напредва с намаляването на необслужваните заеми. В резултат на това делът на лошите кредити от общото кредитиране е спаднал от юни 2016 г. до юни 2017 г. от 5,6% на 4,6%. Общият обем възлиза на 950 млрд. евро. Кредитите, чието изплащане е забавено с 90 дни или повече, се считат за изложени на риск от неизпълнение.