fallback

България - европейският магнит за испанските малки и средни предприятия

Корпоративният данък от 10% и квалифицираната работна ръка са посочени сред предимствата на страната ни

13:16 | 18.01.18 г.

Испанският флаг се вее зад статуята на Колумб в Мадрид. Снимка: Архив Ройтерс

България е определена за най-привлекателната страна в Европа за испанските малки и средни предприятия. Сред другите глобални "магнити" за дребния бизнес в Испания са Колумбия в Латинска Америка, Иран в Близкия изток, Кот Д'Ивоар в Африка и Виетнам в Азия. Изследването, цитирано от испанския икономически ежедневник Expansion, е подготвено от представители на Испанската търговска камара, Търговската камара на Тарагона, служители на испанските посолства в Иран и Виетнам.

Въпреки че са разделени от хиляди километри и имат своите особености, тези пет страни са регионални лидери, което ги превръща в топ дестинация за доминация в съответните си региони, считат авторите на изследването. Те допълват, че правителствата на изброените държави работят от години за привличане на чуждестранни инвестиции, предлагат данъчни облекчения за установяването на чуждестранни компании и предлагат сигурна съдебна среда. Тези страни имат младо и образовано население, което ги превръща потенциален източник на квалифицирана работна ръка, коментира проучването испанската медия.

България, източният двигател на ЕС

Навършват се десет години, откакто България и Румъния станаха част от ЕС. За това време правителствата в страната очертаха карта, чиито граници са все по-отворени за чуждестранните компании. Така например България разполага с едно от най-привлекателните данъчни законодателства сред страните от общността, при което корпоративният данък е фиксиран на 10%, анализират авторите на изследването.

Освен това ръководителите на страната създадоха мрежа от държавни агенции, които помагат на компаниите, желаещи да се установят в страната им. За целта предлагат отстъпки за придобиването на терени, предимства при разходите за социално осигуряване и финансова помощ. 

Благодарение на конкурентните си разходи за труд и квалифицираната си работна ръка България разполага с технологичен сектор с голям потенциал, смятат испанските специалисти. В този смисъл за чуждестранните компании са привлекателни средствата, които страната получава от ЕС за модернизиране на индустрията си. Те могат да бъдат използвани за закупуване на машини при благоприятни условия.

Благодарение на историческите си връзки източноевропейската страна запазва отлични търговски отношения с Русия на север и с Турция на юг. Но има една област от особен интерес за инвестиции: Русе, пресичан от река Дунав, който служи като мост с Румъния, пише още Expansion.

Търговско отваряне в Колумбия

Колумбийската икономика, една от четирите основни в Латинска Америка, се стреми да натисне педала на газта. За целта тя въведе пакет от икономически мерки, който включва важни структурни реформи, за да направи по-конкурентен модела си на растеж.

Освен това подписването на мирните споразумения със сепаратистите са от ключово значение, тъй като позволи да се отделят повече ресурси за развитие и предостави по-голяма юридическа сигурност за чуждестранните инвеститори, което вече се забелязва с подобряването на бизнес климата.

Към това трябва да се добави и важният ангажимент за търговското отваряне като път за растеж и създаване на работни места. Всички тези мерки създават големи възможности за чуждестранните компании в сектори като строителство, управление на транспортната инфраструктура, енергетиката, околната среда, информационните технологии и телекомуникациите. Освен това Колумбия е ключов пазар за разширяване към други страни от региона предвид внлиянието ѝ в Южна Америка като основател на Техоокеанския алианс, пише в анализа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:58 | 08.09.22 г.
fallback