fallback

Животът в най-бързо растящата икономика на ЕС не прави румънците по-богати

Въпреки силното представяне на румънската икономика гражданите на балканската страна не са станали по-богати

18:07 | 20.01.18 г.

Въпреки че брутният вътрешен продукт на Румъния се изстреля на фона на щедрите правителствени разходи за по-високи заплати в публичния сектор и данъчни съкращения, богатството на балканската страна – изчислено под формата на нетно състояние от разполагаемия доход на глава от населението, остава същото като преди пет години.

За някои доходите стигат за покриване на ежедневните нужди, включително храна и дрехи, което е разбираемо, когато става въпрос за държава, чиито условия на живот са едни от най-лошите в целия Европейски съюз. Други харчат пари за почивки и телевизори. Все по-малко румънци инвестират своето състояние в дългосрочни инвестиции като апартаменти например, посочва Bloomberg.

Флориан Либокор, икономист към BRD-Groupe Societe Generale SA в Букурещ смята, че хората се държат така сякаш щедростта на правителството ще продължи вечно. Това е малко вероятно при положение, че Европейската комисия вече отправи предупреждения за устойчивостта на бюджетния дефицит. 

„Гражданите не са натрупали богатство през последните години – те са увеличили задлъжнялостта си заради положителните очаквания“, посочва Либокор. „Мнозина дори не дочакаха да видят дали обещанията ще бъдат изпълнени и започнаха да консумират повече, но също така натрупаха по-големи дългове“, допълни той.

Европейският съюз предвижда румънската икономика да се разшири с 4,4% през 2018 г., след като през миналата година засенчи растежа навсякъде другаде в блока. Въпреки това вече са налице първите признаци за натиск върху гражданите.

Инфлацията достигна до нов връх за последната половин година през декември, а централната банка вече започна увеличението на лихвените проценти, които от 2015 г. бяха замразени до рекордно ниски стойности. Финансовите пазари от своя страна оказват възходящ натиск върху погасяванията на ипотеки, като при някои румънци те достигнаха до 15% през последните три месеца.

Може да се окаже, че вече е прекалено късно да се заделят пари, които да омекотят удара, посочва още Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:22 | 28.08.22 г.
fallback