По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.
България
И третият опит на ГЕРБ да намали прага на сумите, които могат да се плащат в брой, не получи парламентарна подкрепа. Със 101 гласа "за", 52 "против" и 9 въздържали се депутатите отхвърлиха предложението на правителството плащанията в брой да бъдат ограничени до 5 хил. лева.
Така разрешените плащания в брой остават до 10 хил. лв. Против намалението на прага гласуваха и коалиционните партньори на ГЕРБ - „Обединени патриоти“. Струва си да припомни, че на първо четене промените в Закона за ДДС, с които на практика се правят и корекциите за догодина и в останалите данъчни нормативи, беше приет без никакви дебати.
Парламентарната комисия по труда и социалната политика прие проекта на Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2018 г. на второ четене без никакви дебати. Предложения за промени между двете четения имаше само от ДПС и БСП, но те бяха отхвърлени без разисквания. Проектобюджетът предвижда увеличение на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" с 1 процентен пункт. Повишава се минимална работна заплата от 460 на 510 лева и обезщетението за отглеждане на малко дете през втората година от 340 на 380 лева. Предвижда се административно увеличение на минималните осигурителни прагове за 2018 г. с 3,9 на сто. Определя се минимален месечен осигурителен доход на самоосигуряващите се лица от 510 лв. Увеличава се минималният осигурителен доход за земеделските производители от 300 на 480 лв. Запазва се размерът на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица - 2 600 лв.
ЕС и еврозоната
След напускането на FDP на сондиращите разговори за коалиция в Германия има първи признаци, че SPD може да бъде готова да участва в сформирането на голяма коалиция. Няма да бъдат отказвани разговори с партията на Ангела Меркел и ще се изчакат обсъжданията на федералния президент Щайнмайер с председателите на групите на партиите през следващата седмица, заявиха различни политици от SPD. Лидерът на партията Мартин Шулц също обяви, че във всеки случай членовете на партията ще имат правото да гласуват за или против участие в правителство. Други възможни сценарии продължават да бъдат правителство на малцинството или нови избори.
Страните от ЕС и Европейският парламент се споразумяха за бюджета на ЕС за 2018 г. Бюджетът следва да бъде увеличен с 14,1%, или с около 10 млрд. евро, до 144,7 млрд. евро. По-високите разходи се дължат основно на одобрени средства, които са били съгласувани при финансовото планиране до края на 2020 г.
Европейската комисия публикува своята оценка на бюджетите на страните от еврозоната в контекста на европейския семестър. За пет държави (Белгия, Италия, Португалия, Словения и Австрия) съществува риск през 2018 г. бюджетите им да не отговарят на изискванията на Пакта за стабилност и растеж. От Франция също е поискано да намали разходите си. Освен това са идентифицирани макроикономически дисбаланси за дванадесет държави от ЕС, включително и за Германия и България.
Според протокола, публикуван през тази седмица, на последното заседание на Управителния съвет на Европейската централна банка е имало разногласия за по-нататъшния ход на програмата за количествени облекчения. Например редица неназовани членове на Съвета са гласували в полза на фиксиране на крайна дата за програмата. През октомври Управителният съвет на ЕЦБ реши да намали покупките на облигации от 60 млрд. евро на месец до 30 млрд. евро от януари 2018 г., като програмата ще продължи "поне" до септември 2018 г.
Седалището на европейския банков орган (EBA) ще се намира в Париж. Френската столица се наложи в рамките на селекционен процес срещу седем европейски конкуренти, включително Франкфурт. Европейската агенция по лекарствата EMA ще се намира в бъдеще в Амстердам. И двата органа понастоящем са със седалище в Лондон, но трябва да се преместят заради излизането на Великобритания от ЕС.
Британският финансов министър Филип Хамънд обяви в своето „есенно изявление", че Великобритания ще задели още 3 млрд. лири заради напусането на ЕС. Бюджетът се влияе и от по-ниските перспективи за растеж.