fallback

Зомби компаниите, които могат да срутят Европа

Тези дружества съществуват, защото банките ги държат живи

15:05 | 26.11.17 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Има компании, които не би трябвало дори да съществуват по законите на икономиката. Техните структури би трябвало да ги докарат до фалит. Въпреки това те съществуват, защото банките ги държат живи. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) предупреди в неотдавнашен свой доклад за тези така наречени "зомби" компании, пише в свой анализ Business Insider.

Слабите банки биха спасили тези компании от фалит - общо взето рисково начинание, тъй като броят на „зомби“ компаниите расте. „Проблемът със зомби компаниите в Европа може да бъде приписван поне отчасти на снизхождението на банките", пишат авторите на доклада. 

„Банките предпочитат да не отписват компаниите в беда, а вместо това да им предоставят повече пари при сегашните ниски лихвени проценти", казва Йорг Кремер, главен икономист в Commerzbank, пред Business Insider. „Това е проблематично решение, защото тези компании продължават да имат малка производствена мощност, а поръчките им могат да се обработват по-добре в здрави компании". Освен това „подобни решения водят до забавяне на младите и развиващи се компании".

Твърде много непродуктивни компании се придържат към живота

Същевременно парите, инвестирани в компаниите "зомби", липсват, когато многообещащи компании се нуждаят от заеми. Като цяло непродуктивните компании натоварват икономиката, както показват и статистическите данни на ОИСР.

От началото на хилядолетието потенциалът на растеж спада стабилно. В продължение на дълъг период на време експертите отдаваха това развитие на демографските промени, но докладът на ОИСР очертава една различна картина. В страни с много зомби компании броят на новосъздадените фирми спада, а по-малко компании се обявяват в несъстоятелност. Това е индикация, че прекалено много непродуктивни компании се поддържат живи.

Банките в еврозоната все още държат цяла планина от проблемни заеми в размер на 844 млрд. евро като завещание от финансовата криза. Това забавя желанието им да отпускат нови заеми, което на свой ред попарва растежа на икономиката.

Икономист вижда вина у ЕЦБ

Банката за международни разплащания нарече големия брой компании, които генерират по-ниски печалби, отколкото плащанията по лихви, „тревожен сигнал".

Това развитие се дължи на  политиката на нулеви лихвени проценти на Европейската централна банка (ЕЦБ), казва икономистът Маркус Крал пред Business Insider. Той предупреждава за последиците: според неговия анализ това може да означава до пет милиона повече безработни в Германия в средносрочен план.

Чрез плана на ЕЦБ, който изглежда като комунистическа планова икономика, "изкуствено поддържаните живи компании" ще трупат все повече и повече дългове към банките. Крал говори на 2500 млрд. евро. Ако този балон се спука, банките в Европа може да фалират.

На това мнение обаче енергично се противопоставя съветникът на Европейската централна банка Даниел Нуи. „Някои банки трябва да положат повече усилия, за да се справят с проблема с лошите кредити", каза тя в петък във Франкфурт. „Трябва да правим оценка на база всеки отделен случай и да намираме подходящото решение за всяка банка“.

Според нея по отношение на икономическото възстановяване възниква въпросът: „Кога, ако не сега?". Финансовите институции би трябвало да си поставят амбициозни, реалистични и надеждни цели. Но ръководителите имат ключова роля в този процес, подчерта още Нуи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:33 | 12.09.22 г.
fallback