Европейската икономика е в подем – растежът е по-бърз от очакваното, безработицата намалява до нивата отпреди кризата, бедността и социалното изключване отстъпват, а публичните финанси се подобряват. Това е записано в Годишния обзор на растежа, изготвен от Европейската комисия.
В Брюксел отчитат, че възстановяването вече се забелязва във всички страни от общността и на работа са рекордните 235,4 млн. европейци. От 2014 година насам са създадени 8 млн. работни места, като 5,5 млн. от тях само в еврозоната. Един от най-наболелите проблеми – младежката безработица, също започва да намира своето решение.
Но въпреки тези положителни новини 18,9 млн. европейци все още са без работа и застоят на пазара на труда е все още налице. Инвестициите се възстановяват, но все още са твърде ограничени, а и нивото на инфлацията остава ниско. Високото ниво на задълженията в някои държави пък ограничават растежа, пишат още от ЕК.
Затова и препоръката е за още структурни реформи, които да направят европейската икономика по-стабилна, продуктивна и устойчива.
Промените трябва да бъдат насочени в няколко направления, едно от които е подобряване на бизнес средата, опростяване на данъчната система и по-ефективна администрация. Силните публични институции са ключови при структурните реформи, които да подкрепят ръста и инвестициите, спазвайки, разбира се, върховенството на закона.
В анализа на ЕК се посочва, че страните с по-ефективни институции страдат по-малко от волатилност на икономическия растеж и колапси. Корупцията е бариера пред инвестициите, създавайки нестабилност в бизнесредата, забавяйки растежа и коствайки допълнителни разходи. Независимата съдебна система, върховенството на закона пък са в ключови за развитието на бизнеса.
Увеличаването на продуктивността на икономиката зависи до голяма степен от иновациите, инвестициите, образованата и обучена работна ръка. Служителите в общността трябва да имат възможност за учене през целия живот, за да бъдат адекватни на нуждите на трудовия пазар, е записано още в доклада. „Качественото образование и обучение трябва да е достъпно за всички“, настояват от Брюксел и посочват, че равният достъп и възможности за образование и обучение ще намалят социалното изключване и са в основата на икономическият растеж.
Пазарът на труда не трябва да бъде ограничаван за уязвими групи, като например самотните родители, хората с увреждания, етническите малцинства, както и за бежанци и мигранти. Усилията за интеграцията на тези групи на трудовия пазар трябва да бъдат комбинирани с мерки за социална интеграция – детски надбавки, достъп до здравеопазване и т.н.
Вътрешното потребление в страните от ЕС се повишава благодарение на намаляването на безработицата и подобряването на финансовите перспективи в домакинствата, отчита още докладът на Комисията.
В Брюксел обаче настояват, че са необходими и допълнителни мерки за подобряване на перспективите за растежа. Една от тях е инвестиции в сфери като инфраструктура, образование, здравеопазване, проучвания и иновации, които да повишат производителността на икономиката. Те обаче трябва да бъдат правени внимателно, за да се избегнат балони и неефективност на вложените средства, допълват от Брюксел.
По отношение на новите технологии – те променят европейската индустрия и възможностите за растеж и глобалната конкурентоспособност на бизнеса. Те създават нови работни места, повишават продуктивността, затова и бъдещето на индустрията зависи от възможността да се адаптира и инвестира в иновации, цифровизация и декарбонизация.
Достъпът до финансиране също е един от начините за подобряване на бизнес средата в общността, е маркирано още от експертите.
Страните от ЕС трябва да вземат предвид основните приоритети, изброени от ЕК в Годишния преглед на растежа, в своите политики за укрепване на икономическия растеж, за създаване на работни места и за социална защита.