IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мъртва ли е инфлацията?

Светът е с главата надолу. И централните банкери трябва да се притесняват, ако компасът им се счупи, смята Клаудио Борио

21:59 | 30.11.17 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Повечето индустриализирани държави имат донякъде странен проблем: недостатъчна инфлация. Това звучи абсурдно, защото мнозинството от хората не обичат инфлацията. Те биха предпочели в бъдеще едно евро или един лев да струва точно толкова, колкото и днес. Но централните банкери се страхуват от нулевия процент. Те смятат, че една ниска инфлация е по-добре за икономиката и правят всичко, за да се уверят, че преди запетайката ще има една двойка, така че инфлацията да е поне 2,0%.

В Европа, Съединените щати и Япония ключовите лихвени проценти са на нулево ниво от дълго време, към това трябва да добавим и изобилните програми за закупуване на облигации – и то в продължение на много години. Имат ли успех? Едва измерим.

Да, икономиката се връща към нормалното състояние в повечето индустриализирани страни, но инфлация почти няма. В еврозоната от началото на финансовата и икономическа криза през 2009 г. средното ниво е 1,1%, 1,4% в САЩ и само 0,3% в Япония, пише в свой анализ германският Süddeutsche Zeitung.

И така – мъртва ли е инфлацията? Въпросът се задава все по-често и доскоро бе немислимо, но сега се обсъжда сериозно и сред централните банкери. За тях това би било кошмар: в продължение на почти три десетилетия в много страни те преследват инфлационна цел от два процента. Но в САЩ и Европа тази граница не е постигана от години.

Американският икономист Нуриел Рубини описва липсата на инфлация като "мистерия". А Клаудио Борио, главният икономист на Банката за международни разплащания (БМР), вид мозъчен тръст за централните банки, признава, че „става все по-трудно да се разбере поведението на инфлацията". Той пита себе си и колегите си от централните банки: „Може ли да знаем по-малко, отколкото си мислим?"

Но защо трябва да има инфлация от две процента, няма ли да е по-добре да е нулева? Съвсем просто е - малко инфлация може да подобри настроението сред икономистите, защото по-високата цена, която даден човек плаща, е по-висок доход за друг. По този начин инфлацията прави възможно заплатите и корпоративните печалби да нарастват по-бързо.

Малко инфлация помага на икономиката да се възстанови от рецесията. Тя оставя на централната банка по-голямо пространство за намаляване на лихвените проценти и по този начин – за намаляване на разходите по заеми.

Компаниите могат да намалят разходите си, като поддържат увеличението на заплатите малко под инфлацията. Не на последно място, една ниска инфлация запазва икономиката далеч от дефлацията. Когато цените падат, растежът се забавя, тъй като хората се надяват на още по-ниски цени в бъдеще. Така една умерена инфлация може да се превърне в добра смазка за икономическите двигатели.

Икономистите обаче посочват, че това е донякъде илюзия. Ако всеки печели повече пари благодарение на инфлацията, никой не може да си купи повече неща, а просто се покачват само цените. В действителност обаче хората обичат да се поддават на илюзията, че имат повече пари в джобовете си, така че всъщност харчат повече и по този начин ускоряват икономическия растеж.

Последна актуализация: 01:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 10 rate down comment 1
data
преди 6 години
малко теория - инфлацията е съотношение между парите и стоките в обръщение . 1.Та благодарение на глобализацията , роботизацията и нови технологии стоковото предлагане се увеличава многократно . Особено предлагането на виртуални стоки . Какво е равновесното съотношение е трудно да се каже - просто човечеството няма исторически опит с подобна обстановка 2.Благодарение на информационните технологии управлението на паричното предлагане никога не е било толкова директно п.п. Инфлация е общото покачване на ценовите нива а не двуцифреното покачване на някой стоки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 3
raul_castro
преди 6 години
Изтока изнася евтина продукция, а Западът - високи заплати. Като се срещнат и отаманят, нито продукцията на Изтока ще е толкова евтина,.нито заплатите на запада ще са толкова високи. Идва равнояесие, паритет. Тогава леля ви Инфлация започва театъра. Толкова за глобализацията. Освен това е мит и лъжа, че инфлацията е нулева. Огледайте се наоколо и ще го разберете сами по фарватера на пазарската си количка, заредена с примерно 100 лв сега и 100 лв преди 10 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 21 rate down comment 1
raul_castro
преди 6 години
Всичко е толкова просто - когато има много от нещо, цената му пада. В случая с парите това се нарича инфлация. В момента я наблюдаваме като борсов бум, но когато паричната маса се разлее достатъчно широко, ще я видим такава, каквато е - взрив на цените. Защото когато можеш да поискаш за една баничка два лева вместо един, няма как да не ги поискаш. Такава е човешката природа. И когато печатницата се е погрижила на купувача да може да си го позволи, ето я инфлацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 17 rate down comment 2
raul_castro
преди 6 години
Инфлацията ще изчезне, когато изчезнат фиатните пари. Другото са глупости написани като за списание от масичката във фризьорския салон. Глобализацията ще поема компенсациите до един момент, наречен 'паритет на цените'. И тогава, когато най-малко очакват умниците от ФЕД, ЕЦБ и всички други вредители, ще дойде нещо като германската инфлация. Разликата ще е в мащаба - целия свят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 15
pecan
преди 6 години
И кое е поскъпнало 2 пъти за последните 10 години ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 27 rate down comment 4
abdul
преди 6 години
На практика, статистическите служби масово фалшифицират данните за инфлацията и крият двуцифрена инфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още