По време на кандидатпрезидентската си кампания Доналд Тръмп обеща една „по-непредсказуема" външна политика. Мисията може да се смята за изпълнена, ако настроенията в Азия в навечерието на първата му президентска обиколка в региона може да се смятат за някаква индикация, пише Associated Press, цитирана от БТА.
Почти като прелюдия към разрушителен тайфун, предстоящата визита на Тръмп поражда страх, примирение с положението, негодувание, мрачно любопитство, и дори - според един южнокорейски политик - усещания за национално унижение.
През първите си месеци като президент Тръмп, който ще посети Япония, Южна Корея и Китай преди да присъства на регионални срещи на върха във Виетнам и Филипините, редуваше моменти на ухажване със заричания да скъса търговски споразумения, да унищожи една суверенна страна с ядрени оръжия и, в по-широк план, да потъпче отдавна утвърдени норми на дипломацията навсякъде, където това съответства на целите му.
Той пи вино и обядва с лидерите на Китай и Япония, и получи ответни любезности, а неговите нестабилни отношения с лидера на Южна Корея породиха опасения, че Вашингтон може да предприеме военни действия срещу Северна Корея без одобрението на Сеул.
Цялото му турне минава под сянката на едни от най-странните междудържавни отношения в света - една сюрреалистична размяна на заплахи за унищожение между севернокорейския диктатор Ким Чен-ун и Тръмп. Истинско чудо е, че въпреки непредсказуемостта на Тръмп и торпилирането от него на едно търговско споразумение от ерата на Обама, може да се окаже, че е налице повече приемственост, отколкото промяна, в азиатската политика на Вашингтон. "Мисля, че предстоящото посещение май ще се окаже по-успешно, отколкото мнозина се опасяват или предричат", отбеляза дългогодишният експерт по Азия Ралф Коса.
Ето някои от проблемите, с които Тръмп ще се сблъска при срещите си с азиатските лидери по време на турнето, започващо с пристигане в Япония в неделя. "Схватливото момче" в Северна Корея
За разлика от неотдавнашните си предшественици, Тръмп няма да посети южнокорейската страна на демилитаризираната зона край границата със Северна Корея. Враждата му с управника на Севера обаче хвърля сянка над цялото му турне.
В разгара на севернокорейските ядрени и ракетни опити и на естествената размяна на враждебна риторика, Тръмп сменяше тона, редувайки заплахи да засипе "с огън и жупел" Северна Корея, с комплименти, наричайки Ким "доста схватливо момче" и казвайки, че за него ще бъде чест да разговарят "при подходящи обстоятелства". Тези изблици на Тръмп предизвикват както смут, така и страх от война, особено в Япония и Южна Корея. Така и не става ясно колко сериозно трябва да бъдат приемани тези декларации, които нямат вид на официални политически заявления.
Северна Корея обвини Тръмп, че открито провежда "луда стратегия". В коментар в четвъртък държавният вестник в Пхенян писа, че американският президент смята тази стратегия като мощно средство за налагане на своята политика "Америка на първо място".
Тръмп обича да казва, че меката политика на неговия предшественик Барак Обама е позволила на Северна Корея да достигне до ръба на опасен арсенал от ядрени ракети, които могат да нанесат удар по градове в континенталната територия на САЩ.
„Въпреки критиките си Тръмп все още не е предложил свой подход, различен от този на Обама“, каза пред американски конгресмени през юли Брус Клингнър, експерт по Северна Корея от консервативния вашингтонски институт The Heritage Foundation. Според него политиката на "максимален натиск", обявена от Тръмп, е неясна и изпраща противоречиви сигнали за това дали Вашингтон ще следва линия на дипломация или на война, за да се справи с Пхенян.