fallback

Къде сбърка Европа?

Европейските лидери с ентусиазъм приемат политики, но без да мислят какво ще се случи, ако "нещата се обръкат", смята анализатор

12:27 | 05.11.17 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Понякога поглед отвън показва много повече слабости, отколкото живеещите ежедневно с проблемите на Европа, пише европейското издание Politico, публикувайки коментар на американския журналист и дългогодишен кореспондент на Washington Post Уилям Дроздяк, посветен на грешните стъпки на Европа след края на Студената война.

Според оценката на Дроздяк Европа е сбъркала с три проекта - еврозоната, Шенген и разширяването си на Изток. Именно те са отворили големи пробойни на Стария континент, пише американският анализатор.

Причината е, че не е помислено какво би се случило, ако "нещата се объркат". Валутният съюз е създаден без фискален съюз и кредитор от последна инстанция, вътрешните граници са отворени без съвместни действия за охрана, а разширяването на ЕС и НАТО на Изток е направено без да бъде направена оценката как ще реагира Русия на тези действия.

"Във всеки един от тези случаи европейските лидери изглеждаха наивно оптимистични и неподготвени", коментира анализаторът.

"Днес мечтата за европейско единство си отива, а бъдещето на континента е засенчено от облаците на нестабилността", пише още той в пълно противопоставяне на мнението на председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, който отчете, че проектът ЕС отново се съживява, допълва Politico.

Част от проблемите на Европа се появяват след оттеглянето на САЩ от международни ангажименти. Но без "силната ръка на Чичо Сам" Старият континент рискува да потъне в своя стар демон: национализмът.

Липсата на силни партньори в Европа, които да решават заедно проблемите също е водеща слабост на общността. Дроздяк припомня с каква неохота германският канцлер Ангела Меркел се е кандидатирала за нов мандат начело на Германия. В това няма изненада на фона на кризите, с които беше оставена да се справя сама - дълговете на Гърция, конфликта между Украйна и Русия, Brexit и т.н.

Тя не получи подкрепата другите силни държави в общността - британският й колега Дейвид Камерън беше притиснат от евроскептиците в партията си, а Франсоа Оланд и Никола Саркози се бореха да стабилизират френската икономика.

Картината, която описва американският журналист, вероятно е малко по-мрачна, на фона на стабилизирането на Франция под управлението на Еманюел Макрон. Заплахата от ислямски терористични атаки обаче е реална, а следващият потенциален проблем, който се задава пред Европа е Италия. Страната може да се изправи пред политическа нестабилност след изборите догодина, което обаче поставя въпроса ще се пренесе ли тя към банковия сектор, който може да се окаже "прекалено голям, за да се спаси", пише още Politico.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:20 | 10.09.22 г.
fallback