fallback

Състоянието на 2500 милиардери – колкото БВП на 150 държави

Неравенството между страните "като цяло намалява, но се засилва вътре в самите страни, особено в развиващите се", отчита агенция към ООН

12:19 | 18.10.17 г. 6
Автор - снимка
Създател

В днешния свят неравенството по отношение на богатството нараства шокиращо. Милиарди хора са на дъното, без да могат да разчитат на основни човешки права и перспективи за по-добър живот. На върха обаче ресурсите и привилегиите се натрупват с експлозивна скорост. 

Общото състояние на близо 2500-те милиардери на планетата, превишаващо 7,7 трилиона долара, е съпоставимо с брутния вътрешен продукт (БВП) на четири пети, или 80 процента от страните в света, съобщи пред журналисти говорителят на Фонда на ООН за населението (ЮНФПА-UNFPA) Ричард Колъдж, цитиран от ТАСС, по време на представянето на доклада "Живот в различни светове". 

В документа е отделено голямо внимание именно на проблема със социално-икономическите неравенства.

"Към днешна дата състоянието на 2473-ма милиардери в света, по данни на анализаторската компания Wealth-X, минава сумата от 7,7 трлн. долара. Това е еквивалентът на комбинирания БВП на четири пети от всички страни по света през 2015 г.", става ясно от доклада.

Според данните докато няколко привилегировани домакинства имат милиардни бюджети, няколкостотин милиона семейства са принудени да оцеляват с под 1,25 долара на човек на ден. Огромната пропаст между най-богатите и най-бедните е не само несправедлива, но и "застрашава икономиката, общностите и държавите", се казва в доклада.

Колъдж заявява още, че неравенството между държавите "като цяло намалява", но то "се засилва вътре в самите страни, особено в развиващите се".

По данни на UNFPA от 2008 г. до 2013 г. социалният разрив се е увеличил в 34 страни по света, като доходите на най-богатите 60 процента от населението са нараствали по-бързо от доходите на останалите жители на планетата.  

Говорителят на фонда изтъкна, че прекомерно голямата разлика между богатите и бедните, освен очевидно негативните последици за самите страни, застрашава и постигането на поставените от ООН през 2015 г. цели за устойчиво развитие, на първо място задачата за премахване на бедността до 2030 г.

Според доклада само около половината от жените в света имат платени работни места, а като цяло в световен мащаб жените печелят 77% от това, което получават мъжете. Три от всеки пет жени в света нямат отпуск по майчинство, много от тях плащат "майчинството" от джоба си. Публикуването на доклада съвпадна с Международния ден за изкореняване на бедността, отбелязван на 17 октомври. Във видеообръщение по този случай генералният секретар на ООН Антониу Гутериш посочи, че около 800 милиона души по света живеят под прага на бедността.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:37 | 05.09.22 г.
fallback