Ангела Меркел се приближава към втори мандат като канцлер на Германия. Последните дни от предизборната кампания обаче са всичко друго, но не и скучни, пише в свой анализ онлайн изданието Politico.eu.
Все още не е ясно каква управляваща коалиция ще се заформи след вота на 24 септември. Обликът ѝ ще определи кои политици от Германия ще застанат в сърцето на най-важното правителство в Европейския съюз (ЕС) за следващите четири години.
Международната репутация на Германия също е поставена на карта заради изборите, ако крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ се представи добре, посочва изданието.
Ето и пет неща, които според изданието ще са неизвестни до самия край на вота, а дори и малко след него.
Ограничено поле за действие на социалдемократите
Делът на гласовете, които се очаква да получи Социалдемократическата партия, непрекъснато спада и се покачва в различните проучвания, като варира най-често в интервала 20-23%. Три процентни пункта обикновено не са от чака такова значение, но този път то е огромно.
На изборите през 2009 г. социалдемократите получиха 23% от гласовете. Тогава Франк-Валтер Щайнмайер беше основен конкурент на Меркел. Партията успя да стане водеща опозиционна сила.
През 2013 г. политическата сила се представи малко по-добре, като събра почти 26% от гласовете. Меркел обаче се опита да направи коалиция с участието на Зелените, а те отказаха да се включат в правителството. Социалдемократите в крайна сметка станаха коалиционен партньор.
Всеки резултат над 23% ще убеди поддръжниците на партията, че е по-добре социалдемократите отново да участват в широка коалиция, отколкото да са в опозиция. Резултат под 23% ще подкрепи аргумента, че управлението на Меркел е направило партията незначителна.
Парламентарно представителство, пари и власт за „Алтернатива за Германия“
Социологическите агенции нямат голям опит с крайнодясната „Алтернатива за Германия“ и подкрепата ѝ на национално ниво. Едно от обясненията е, че някои хора се страхуват да признаят, че ще гласуват за нея. Затова и има сериозни опасения, че оценките им не са особено коректни.
Социологическите проучвания показват, че партията ще стане третата по големина политическа сила в Бундестага с около 10 или 12% от гласовете. Колкото повече гласове привлекат, толкова по-трудно ще ѝ е на Ангела Меркел да сформира двупартийна коалиция със Свободната демократическа партия или Зелените.
Това означава, че вероятно ще се върви към трипартийна коалиция и дори четирипартийна, ако ще включва Християнския социален съюз от Бавария. Другият вариант е нова широка коалиция със социалдемократите. Това пък ще отнеме време за преговори за сформирането на управлението.
Къде са либералите в картинката
Данните от всички социологически проучвания показват, че либералната Свободна демократическа партия ще се върне в Бундестага след четири години на политическо забвение.
Целта на партията е да стане и коалиционен партньор. В миналото политическата сила е работила и с Християндемократическия съюз на Меркел, и със Социалдемократическата партия, оглавявана от Мартин Шулц, макар че последният път нещата не приключиха добре, посочва изданието.
Очаква се вътрешен дебат в рамките на партията за това каква ще е най-добрата стратегия за действие. Ако се стигне до преговори за сформиране на коалицията, очакванията са либералите да са труден партньор.
Лидерът на Свободната демократическа партия Кристиан Линднер даде да се разбере, че иска поста на финансов министър за партията си. Това означава, че на Волфганг Шойбле ще трябва да му се търси друго място в кабинета, а и би предизвикало опасения сред партньорите на Германия в ЕС и особено Франция.
Време за преговори
Освен ако резултатите от изборите не покажат, че има само един очевиден коалиционен партньор, няма очаквания, че лидерите на политическите сили ще се разберат бързо. През 2013 г. например преговорите за сформирането на управляващата коалиция отнеха 86 дни – рекорд след обединението на страната, посочва Politico.
Освен това на 15 октомври в провинцията Долна Саксония има избори за местен парламент. Едва ли преди това ще се случи нещо съществено, особено ако Меркел и Шулц решат да преговарят за нова широка коалиция.
Вътрешни разпри
Основната опозиция на Ангела Меркел по време на бежанската криза от 2015 г. дойде от собствения ѝ лагер. Тази глава едва ли ще бъде затворена и след изборите.
Християнсоциалният съюз – сестринската партия на Християндемократическия съюз от Бавария, е политическа сила, която управлява провинцията през по-голямата част от следвоенната ѝ история без да има нужда от коалиционни партньори, посочва изданието.
За меркел резултат от вота от порядъка на 35% би бил достатъчно добър. Християнсоциалният съюз обаче иска да постигне още по-висок резултат в Бавария, за да си осигури абсолютно мнозинство на регионалните избори. Това означава, че партията ще остане в кампания и след националните избори, т.е. няма да е никак лесен партньор.