Никой в Брюксел не иска да го признае гласно, но премиерът на Унгария Виктор Орбан печели дебата за миграцията, пише онлайн изданието Politico в свой анализ.
Унгарският лидер е изключително мразен в европейските столици заради антиимигрантската си реторика, за противопоставянето си на политиката на ЕС за преместване на бежанци и за изграждането на гранична ограда.
Ако погледнете внимателно обаче как сега лидерите на ЕС говорят за проблема с миграцията и политиките, които приемат след 2015 г., е ясно, че предпочитанията на Орбан за ограничена интеграция надделяват, посочва изданието.
В коментара на председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, че „сега защитаваме външните граници на Европа по-ефективно" сякаш се чу ехо на дългогодишния призив на Орбан за по-строг граничен контрол.
В други моменти от речта на Юнкер лесно може да се каже, че унгарският премиер говори, тъй като председателят на ЕК подчертава усилията за спиране на мигрантите още преди да са достигнали до Европа.
"Когато става въпрос за връщане, хората, които нямат право да останат в Европа, трябва да бъдат върнати в техните страни на произход", каза Юнкер.
Докато Унгария и Словакия наскоро загубиха борбата си срещу квотите на ЕС за преместване на мигранти от Гърция и Италия, фактите показват, че правната победа на Брюксел е куха.
ЕС полага големи усилия да подчертае солидарността си, особено с Рим и Атина, които носят основното бреме от пристигането на мигранти. Действията на европейските правителства обаче, включително и усилията на Италия да се противопостави на неправителствения сектор и натиска на ЕС за съгласуване с африканските правителства, съвпадат с позицията на Виктор Орбан.
Той призовава за по-силна защита на външните граници, както и за отваряне на центрове за приемане на мигранти в Африка и по-твърда линия към неправителствените организации, които работят с мигранти, особено организации от чужбина.
Това, че дебатът за миграцията може да обърне посоката си към възгледите на Орбан, не е непременно изненадващо. Германският канцлер Ангела Меркел се изправи срещу брутална политическа реакция през септември 2015 г., след като реши да приеме стотици хиляди бежанци. В много отношения европейските лидери отказват да го направят и отстъпват.
Тъй като Орбан и други източноевропейски лидери се противопоставят на задължителната политика за преместване, лидерите на ЕС решиха, че е по-лесно да се договорят за засилване на контрола над външните граници, посочва изданието.
Позицията на Орбан е още по-твърда – закрила бежанците да получават само извън ЕС. Сега вече и президентът на Франция Еманюел Макрон заговори за създаването на центрове за миграция в Нигер и Чад.
Застъпници на правата на човека обаче се опасяват, че мигрантите ще бъдат третирани зле в тези центрове, какъвто е и случаят в Либия. Там хуманитарните групи са документирали ужасни условия на живот.
Все пак ръководството на ЕС остава остава ангажирано с политики на откритост и по-специално за насърчаване на законната миграция, както подчерта и Юнкер в речта си. "Европа е и трябва да остане континент на солидарност, където онези, които бягат от преследване, могат да намерят убежище", каза той.
Дипломат от ЕС отбелязва, че Унгария е предприела действия, които са в нарушение на международното право или на политиката на ЕС, докато Брюксел работи за разработване на правни решения. Дипломатът настоява, че всяко привидно споразумение с Орбан е било временно в най-добрия случай.