IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стратегията на Тръмп в Афганистан може да роди безкрайна война

Вместо необходимата всеобхватна стратегия, планът на Тръмп е миш-маш от често противоречиви идеи без подробности, коментира NYTimes

13:00 | 23.08.17 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Западният печат продължава да коментира речта на президента на САЩ Доналд Тръмп за Афганистан.

Тръмп изостави предизборните си обещания за бързо изтегляне от Афганистан и съкращаване на военните разходи за най-дългата война с участието на Америка, пише британският в. Guardian. Речта му беше очевидна победа за военнопромишления комплекс и генералите. Текстът, който можеше да е написан и от самите военни, предвещава период на ескалация и война, която няма да има край, защото конкретните срокове се заменят с мъгляви "условия".

Генерал Джеймс Матис, по прякор Бясното куче, е печално известен с разрушаването на Фалуджа през 2004 г., включително с използването на забранени оръжия и обеднен уран, който все още причинява вродени дефекти. Сега Матис получи сигнал да действа без ограничения в афганистанската война - Тръмп не само увеличава броя на военнослужещите, а и дава на генералите си "зелена светлина" да провеждат операции, както смятат за добре.

Това вещае тежки времена за афганистанците и неизбежно ще доведе до нарастване на броя на пострадалите мирни граждани. Според доклад на мисията на ООН в Афганистан, броят на загиналите в конфликта афганистански жени и деца отново е отбелязал ръст през първите шест месеца на тази година. 

Може и да има основателна причина за задълбочаване на американското военно участие в продължаващата вече 16 години война в Афганистан, но президентът на САЩ не я посочи в речта си, е оценката на в. New York Times.

Вместо необходимата всеобхватна стратегия, планът на Тръмп е миш-маш от често противоречиви идеи без подробности. След години на критики срещу американското военно участие, американският президент изглежда готов да се ангажира с неограничено участие, без реален начин за определяне на успеха и без намек дори за сроковете за изтегляне.

Тръмп призна, че първоначалният му рефлекс е бил да иска изтегляне, но каза, че после бил убеден от генералите в екипа си за национална сигурност, че бързо отстъпление ще създаде вакуум, в който да се настанят терористи, включително Ал Кайда и "Ислямска държава" - което той смята за неприемливо. Като се има предвид, че в плана му нямаше конкретни числа, остават само декларираните намерения за победа и уверението, че "в крайна сметка ние ще спечелим". Но какво представлява победата и дали американците ще се бият в чужбина, докато не бъдат избити всички терористи, пита още New York Times.

Резултатите до момента показват, че американските сили са отслабили Ал Кайда. Талибаните обаче са местна сила и по време на управлението на предишния президент Барак Обама високопоставени служители и генерали заявиха, че талибанското движение не може да бъде победено с военна сила, а трябва да бъде включено в политически процес на помирение. Тръмп на практика отхвърли този подход, заявявайки, че военните успехи са необходимо условие за политическо помирение. Липсата на крайни срокове обаче ще попречи на привличането на талибаните към процеса на преговори и ще намали натиска върху правителството в Кабул за провеждане на реформи, предупреждава New York Times.

БТА

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 10 rate down comment 1
bghighlander
преди 7 години
Колкото по-дълга войната, толкова повече ще печели военната промишленост и съответно "нашите"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 0
tnm
преди 7 години
Вярно е, че далаверата с продажбата на оръжие е водеща. Ама все ще има някои от съветниците на Тръмп, де ще да е разлиствал онова китайско книжле за воденето на война. Пък там е написано, че смисълът на войната е победата, а не продължителните военни действия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 7 години
Нямам намерение да чета Историята на Афганистан, но мисля че тази страна е във война през последните 200-300 години. Ако не е с някой окупатор, то ще е гражданска. Пущуни, таджики и узбеки явно не могат да мелят брашно заедно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 2
KPetkov
преди 7 години
Руснаците си тръгнаха след девет години, американците направиха вече 16. Предполагам като се засили потокът с черни чувалчета с американското знаме и ще се изтеглят, въпреки че в Афганистан по данни има литий за един трилион долара, а жертвите са пренебрежимо малко, около две-три хиляди. А и производството на дрога не е за изтърване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 2
bghighlander
преди 7 години
Как точно са били? Може би под "биене" имаш предвид увеличеното производство на мак?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 1
bghighlander
преди 7 години
За това го питах дали се шегува. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 6
KPetkov
преди 7 години
Време е да се изтеглят. И тук биха руснаците, вече е 16 на 9 в полза на САЩ. Сигурно се борят за рекорд?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 2
V.At.
преди 7 години
Мисля, че приключването на войната не е било от приоритетните им цели. Все пак оръжейното лоби в САЩ е по-силно дори от петролното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 3
bghighlander
преди 7 години
Шегуваш ли се?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още