След месеци на кървави улични битки и борби за политическо надмощие Венецуела е заплашена отново от държавен фалит. Поради лошото икономическо управление и продължителната ниска цена на петрола на страната ѝ липсва валута. Няма пари дори за достатъчен внос на лекарства и храни. Но докато много компании трябваше да прекратят производството и търговията е в застой поради остър недостиг на снабдяването, положението на фондовата борса в Каракас е много по-различно - водещият индекс IBC е увеличил стойността си в рамките на една година с около 1500%.
Според борсовите курсове Венецуела разполага с някои от най-ценните компании в света. С пазарна капитализация от около 775 млрд. долара местната банка Mercantil Servicios Financieros наскоро за кратко измести Apple като най-скъпата компания в света. Според Bloomberg сред 20-те най-ценни компании в света пет са от изпадналата в криза икономика на Венецуела. Според изчисленията на агенцията общата пазарна капитализация на борсата в Каракас е по-висока от тази на всички компании, които са листнати на фондовата борса във Франкфурт. Притежаването на акции в компании, като местното подразделение на Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, е просто начин за населението да се опита да защити активите си от обезценяването. Чужденци на борсата във Венецуела почти няма заради трудностите, които ще имат за легално изтегляне на пари от страната.
Тези рекордни стойности са възможни не въпреки, а поради кризата във Венецуела. От една страна, много инвеститори в страната очевидно се опитват да спасят парите си от галопираща инфлация, като инвестират във фондовата борса. Защото изнасянето на активите в чужбина е силно ограничено заради строгия капиталов контрол. Между другото почти е невъзможно да се обмени венецуелската валута боливар в долари или друга твърда валута по официалния обменен курс.
Защото въпреки че хиперинфлацията отдавна властва във Венецуела, правителството поддържа официалния валутен курс от около десет боливара за един долар. Но практически никъде човек не може да обмени пари по този курс. Дори в официалните чейндж бюра в ограничено количество се намират долари за по 3000 боливара за брой. На черния пазар цената достига дори 15 500 боливара за долар.
Следователно, ако се използва почиващия на търсенето и предлагането черен пазар на боливара, то стойността на Mercantil Sevicios Financieros ще се свие до половин милиард долара, а общата стойност на борсата в Каракас – на една малка част от германския пазар. На фона на взривоопасната смес от до голяма степен колабиращата икономика, хиперинфлацията и политическата нестабилност експертите съветват всеки, който има друга възможност да влага парите си, да избегне инвестиции на Каракасската фондова борса.