Напрежението между Вашингтон и Пхенян се повиши рязко през тази седмица, след като американският президент Доналд Тръмп предупреди режима в Северна Корея, че всяка заплаха за САЩ ще бъде посрещната с „огън и ярост".
Северна Корея отговори, че „внимателно проучва" план да нанесе ракетен удар по американския тихоокеански остров Гуам, където се намира голяма база на ВВС на САЩ, разпределителен център за американските бомбардировачи.
Говорител на Корейската народна армия, цитиран от официалната информационна агенция на страната КЦТА, каза, че КНДР "е готова във всеки момент да нанесе последователен и мащабен удар" по този военен обект, след като съответно решение вземе държавният глава Ким Чен-ун.
Когато става въпрос за решаване на ескалираща криза, мнозинството американци подкрепят санкциите за ограничаване на ядрената програма на Северна Корея. Чикагският съвет по глобалните въпроси установи, че 76% от американците искат страната им да наложи по-строги санкции срещу Пхенян, а 68% също така искат да се наложат санкции на китайски компании, които осъществяват бизнес със Северна Корея.
Предвид реалната заплаха от отмъщение и ескалация военните действия са далеч по-малко популярен вариант. 40% от американците ще подкрепят въздушните удари срещу ядрената инфраструктура на Северна Корея, а 28% ще подкрепят операция на наземни войски, унищожаващи производствените съоръжения.
Едно нещо е сигурно: американците не приемат ядрено въоръжена Северна Корея. 21% заявяват, че ще приемат възможността Пхенян да притежава ядрени оръжия в замяна на отказа от производството, докато само 11% приемат възможността Северна Корея да продължава да произвежда още оръжия.