В САЩ цигарите не се радват на особена популярност днес. Наемодателите могат да откажат да отдадат под наем имота си на пушачи или дори да забранят пушенето и на балконите. В много паркове и плажове на Калифорния пушенето е забранено. Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) пък възнамерява да регулира допълнително нивото на съдържание на никотин в цигарите, за да намали опасността от пристрастяване и да накара хората да започнат да се отказват от този порок. Това би било сериозен удар по тютюневата индустрия, която в момента се оценява на 130 млрд. долара годишно, пише в свой анализ германският Handelsblatt.
Ето защо не е чудно, че след обявлението на FDA за новата инициатива акциите на тютюневите концерни поеха надолу. Браншовият индекс на тютюневите акции загуби 7 на сто за няколко дни.
Въпреки лошите новини обаче British American Tobacco (BAT) успява да постигне истински „Lucky Strike“ (късметлийски удар) на пазара на облигации. Британците, които произвеждат цигари с марките Lucky Strike, Pall Mall, Kent и Dunhill, успяваха да привлекат с един удар 17,25 млрд. долара от инвеститорите.
По този начин концернът успява да осъществи втората по големина операция по набиране на капитал за тази година след тази на телекома AT&T. В края на юли операторът пласира облигации за 22,5 млрд. долара.
Но инвеститорите харесват и облигациите на BAT. Участващите банки, сред които и Deutsche Bank, отчитат записвания за общо 35 млрд. долара. Облигациите са разделени в осем отделни видове книжа с матуритет от три до 30 години. Издадени са при курс на възвръщаемост от 100%, което значи, че лихвите съответстват на фактическата възвръщаемост. Лихвите са 2,297% за тригодишните облигации, 2,764% за петгодишните, 3,22% за седемгодишните, 3,557% за десетгодишните, 4,39% за 15-годишните и 4,54% за срок от 30 години. Освен това има два вида облигации с плаващ лихвен процент.
Компанията има нужда от средствата, за да рефинансира придобиването на американския конкурент Reynolds Tobacco, чиито най-известни марки са Camel и Winston. При това 24 млрд. долара от оцененото на 50 млрд. долара придобиване ще се рефинансират чрез ликвидни парични средства и издаване на нови облигации. BAT се възползва от възможността и в сряда издаде нови облигации в евро и британски лири, пише Financial Times.
Заради по-ниските лихвени проценти в Европа облигациите в евро и лири ще донесат по-ниска доходност. Шестгодишните еврооблигации например са с доходност от само 1,3%, а тези за 12 и половина години – с 2,3%. Ето защо облигациите „са относително привлекателни", казва Геолд Депиш, анализатор на пазара на облигации в Landesbank Баден-Вюртемберг. Но само в относително изражение. Като се има предвид инфлацията от 1,3% в еврозоната, инвеститорите, които задържат облигациите до падежа, от сегашната гледна точка няма да спечелят нищо поне при шестгодишните облигации.
Американските облигации също са интересни. При корпоративните облигации въпреки поврата в лихвената политика на Фед доходността също е сравнително ниска. Освен това рисковите премии, тоест отклонението в доходността спрямо американските държавни ценни книжа, е само 1,1 процентни пункта за американските корпоративни облигации с рейтингови оценки в инвестиционния клас - нива, които за последно бяха виждани преди десетина години. Инвеститорите, търсещи по-висока доходност от тази на американските облигации, все по-често прибягват до корпоративни книжа. Това намалява техните доходности и свива рисковите премии.
При това облигациите на BAT не са съвсем безрискови. Рейтинговите агенции Standard & Poor’s, Moody’s и Fitch ги оценяват с BBB – в областта на инвестиционния рейтинг. Но въпреки това заради сделката за придобиване на Reynolds рейтингът бе намален и от трите агенции. Перспективата обаче е стабилна.