Американската работна сила застарява и ръстът на производителността в САЩ се забавя. Естествено е да се почудим дали няма връзка между двата феномена, това пише в своя статия икономическият редактор на Bloomberg Businessweek Питър Коул.
Икономистът Марк Занди след задълбочен анализ на данните стига до заключението, че уви, има. Има силни статистически доказателства, че все по-застаряващата работна сила е важен фактор за забавянето на ръста на производителността през последното десетилетие", коментира той.
Пиша "уви", защото съм към края на 60-те години. Занди е малко по-млад, роден през 1959 г. Затова нищо, което четете тук, не трябва да се тълкува като хвърляне на сянка върху „бейби бумърите“. Занди, който е главен икономист в анализаторския отдел на Moody's, представи изследването си в края на юли на конференцията на Института за изследвания ADP, която се проведе в централата на Nasdaq в Ню Йорк. Заседанието беше затворено за пресата, но Занди ми изпрати данните си по-късно и обясни констатациите си, които не се появиха другаде“, пише още Коул.
Политическите последици са двойни, казва Занди - САЩ трябва да увеличат имиграцията, за да наберат повече млади работници, а компаниите трябва да работят усилено за подобряване на производителността на по-възрастните работници чрез обучение.
Тази графика показва, че делът на 65-годишните американски работници се е увеличил рязко от началото на новото хилядолетие и е на път да продължи да се покачва още няколко десетилетия, просто поради застаряването на населението.