fallback

Централните банки говорят, но няма да се оттеглят от пазарите

Призивите на Фед за връщане към нормалността са слаби и са опит за разсейване, пише в свой анализ по темата Bloomberg

13:15 | 27.07.17 г. 1
Автор - снимка
Редактор

Хеликоптерните пари на централните банки се превърнаха в норма. Долари, евра и йени продължават да валят от небето и бурята се вихри неотслабващо от 2008 г. насам. Девет години по-късно краят не се вижда въпреки намеците на централните банкери за желанието им да се оттеглят, пише Bloomberg в свой анализ.

Те обаче не могат да го направят.

От години Федералният резерв на САЩ и останалите глобални централни банки можеха само да контролират облигационните пазари. Ефектът им върху капиталовите пазари беше ограничен. Този свят вече не съществува и вероятно няма да се върне повече.

Както казваше водещият Ед Съливан, това е „наистина голямо шоу“, но повечето инвеститори пренебрегват този факт, защото централните банки правят всичко възможно, за да ги накарат да го игнорират.

Счетоводният баланс на Фед нарасна до 4,48 трлн. долара. Това не е резултат от печатането на нови пари, а от лихвите, спечелени от парите, които са вече създадени. Федералният резерв продължава да прави още пари, но по различен начин. Колко удобно. 

Централните банки на Швейцария, Япония и на еврозоната също продължават да изпълняват своите магически трикове. Те дават пари за нищо и ги раздават безплатно, купуват ценни книжа, купуват деривати.

В САЩ, Швейцария, Европейския съюз и Япония има куп чиновници, които седят в „преброителни къщи“ и раздават пари както сметнат за добре. Те освен това защитават своята независимост с всякакви възможни аргументи.

И кой не би? Те на практика контролират света. Както основателят на династията Ротшилд казва: „Дай ми контрол над парите на страната и не ми пука кой прави законите!“

Ето защо призивите на Фед за връщане към нормалността са слаби. Това е още един опит за разсейване, докато централната банка продължава да прави още пари. Така количествата на парите, а не печалбите, ще продължат да „карат автобуса“, т.е. да движат капиталовите пазари.

Това означава и че доходността от облигациите няма да се увеличи обозримо в близко бъдеще.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:28 | 13.09.22 г.
fallback