Шест десетилетия след изграждането на първите ядрени централи все още нито една държава в света няма постоянно хранилище за радиоактивни отпадъци. Това пише в анализ европейското издание Politico.
На много места в Европа има временни хранилища, често в близост до реактора, откъдето идва ядреното гориво или други отпадъци, които трябва да бъдат отработени и съхранени.
Причината за липсата на подобни съоръжения не е толкова техническа, а политическото противопоставяне срещу изграждането на хранилища, където да се съхраняват тонове радиоактивни или други опасни отпадъци от производството на електроенергия.
Проблемът ще се задълбочава, защото централите вече са към края на своя жизнен цикъл, а в Западна Европа пък започват да затварят реактори. Само в ЕС над 50 от 129-те работещи ядрени реактори вероятно ще бъдат затворени до 2025 година.
"Тези реактори ще бъдат извадени от експлоатация, а радиоактивните отпадъци трябва да бъдат управлявани безопасно", коментира комисарят по въпросите на енергетиката в ЕС Мигел Ариас Канете.
Според информация на Financial Times управлението на радиоактивните отпадъци може да се окаже най-големият проблем при преговорите за Brexit. Изданието посочва, че Лондон е заплашил Европейския съюз, че ще върне обратно ядрените отпадъци, изпратени за преработка и съхранение от останалите европейски държави.
Още от 70-те години на ХХ век страната се занимава с отработка на ядрено гориво от други страни от ЕС, включително и от Германия, Италия и Швеция.
През март, когато активира чл. 50 от Договора за ЕС, британското правителство заяви, че страната ще напусне и Европейската общност за ядрена енергетика (Евратом).
По данни на Европейската комисия към 2013 година най-много ядрени отпадъци се съхраняват във Великобритания, Франция и Германия. Само във Финландия обаче вече започнаха работите за изграждането на постоянно хранилище за опасните отпадъци от тази индустрия.
Всъщност тези хранилища са по-скоро политически, а не технически проблем. А дебатите за тях трябва да станат част от политиката по устойчиво управление на ядрената енергия - всеки иска енергия, но никой не иска отпадъците, коментират местните хора в Брауншвайг в Германия.