Едва преди няколко дни американският президент Доналд Тръмп заплаши уволнения от него директор на ФБР Джеймс Коми да не позволява изтичане на информации. Той се надявал, че няма да има „записи“ на разговорите между двамата, написа държавният глава в Twitter.
Сега обаче се оказва, че действително е имало записи на разговорите между Тръмп и бившия шеф на ФБР. Не става дума за записи, за каквито говори президентът, а за „паметни бележки“, които Коми е съставял непосредствено след срещите си с Тръмп. Една от тях би могла да представлява сериозен проблем за президента, пише New York Times.
Защото в нея Тръмп настоява пред Коми на тяхна среща през февруари да бъде прекратено разследването за връзките на тогавашния съветник по националната сигурност Майкъл Флин с официални представители на Русия.
„Надявам се, че виждате ясен начин да се откажете от това и да пуснете Флин. Той е добър човек“, е казал президентът.
Ако към този факт, който е документиран в паметната бележка за срещата в Белия дом, се добави съобщението, че Тръмп, узнавайки за разследването срещу Флин, се е опитал да изтръгне от шефа на ФБР клетва за лоялност, не е трудно да се видят очертанията на опит за спиране на криминално разследване, което може да стигне до най-горните етажи на предизборния щаб на Тръмп и администрацията му, подчертава New York Times.
Коми е съставял подобни бележки за всички свои разговори с Тръмп. Практика, на която директорът на ФБР е навикнал през годините, през които е работил за органите на наказателното разследване. Когато и да е имал важни дискусии, които засягат чувствителни етични въпроси, веднага след това е записвал най-важното съдържание.
Разкритията на Коми са досега най-ясното доказателство, че Тръмп се е опитал да прекрати разследването на ФБР за контактите на екипа от предизборната си кампания с Русия. Но това не се случва. Малко след разговора, записан от Коми, директорът на ФБР свидетелства пред Конгреса на САЩ и обяви, че разследването по въпроса продължава. Нещо, което според източници на медията, е развълнувало силно Тръмп.
Няколко седмици по-късно президентът уволни ръководителя на ФБР, с мисълта за руската връзка, както призна самият Тръмп в края на миналата седмица. Последните разкрития са друго ключово доказателство за подозрението, че Тръмп е опитал да попречи на правосъдието, за да се задуши разследването срещу кампанията му, което може да бъде опасно и лично за него.
Белият дом отрича всичко това. „Докато президентът неколкократно изказа мнението си, че генерал Флин е порядъчен човек, който е служил на страната ни и я е защитавал, така той никога не е молил г-н Коми да прекрати разследванията срещу генерал Флин“, се казва в изявление.
Но новината и разкритията имат ефекта на бомба в политическия Вашингтон. Републикански конгресмени, които са се върнали в столицата по спешност от избирателните си райони, избягват репортерите по всички начини. Някои дори показват среден пръст в ефир, когато са помолени да коментират случващото се.
.@GOPoversight is going to get the Comey memo, if it exists. I need to see it sooner rather than later. I have my subpoena pen ready.
— Jason Chaffetz (@jasoninthehouse) May 16, 2017Засега не е ясно дали в действителност ще се стигне до поврат в отношението на контролирания от републиканците Конгрес към Тръмп. За мнозина обаче това вече е факт. Дори депутати, които винаги досега са защитавали държавния глава, сега се колебаят да застанат пред камерите.
А консервативният председател на надзорната комисия на Камарата на представителите, която контролира дейността на правителството, призова ФБР най-късно до 24 май да предостави всички документи, като меморандуми, бележки и др. на комисията. В противен случай можело да има правни последици, заяви председателят Джейсън Шафец.
Разрастващата се криза повдига сега спешни въпроси за нарушения на изпълнителната власт и настояване за незабавна и пълноценна реакция. Разбира се, Белият дом не може сам да се контролира, американците не могат да имат и грам доверие в министерството на правосъдието (ръководено от доскорошния най-голям привърженик на Тръмп в Сената Джеф Сешънс), а Род Розенстайн, заместникът на Сешънс, няма нито правомощията, нито е проявил намерения да назначава специална комисия по случая, констатира нюйоркският всекидневник и пита: Кога републиканците в Конгреса ще решат, че това минава всякакви граници? Трябва ли рейтингът на Тръмп да падне под 30 на сто? Трябва ли те първо да прокарат своя силно непопулярен дневен ред? Или е възможно да се обърнат към съвестта си и да си припомнят, че са дали клетва да спазват конституцията на САЩ?
Washington Post също си задава въпроса дали в казуса с вече бившия директор на ФБР има елементи на възпрепятстване на правосъдието от страна на Белия дом, но отделя място и на друг случай - твърденията, че Тръмп е предоставил на руския външен министър Сергей Лавров поверителна информация на тяхната среща в Белия дом. Според вестника това вероятно ще се окаже незаконно, но констатира, че никой не го е грижа за това.
Сега, когато президентът Тръмп почти потвърди, че е споделил поверителна информация с висши руски представители, разговорът се измести от "дали това е станало" към "дали президентът има право да прави това", пише в коментар за вестника Стив Владек, професор по право от Тексаския университет. Стандартните разсъждения сочат, че разкриването на такава информация е наистина лоша идея, но президентът няма юридически проблем с това, защото той има върховната власт да декласифицира информация от значение за националната сигурност, смята професорът.
Но фактически правната ситуация е доста по-сложна. Макар че никой не бива да очаква голямо жури да предявява обвинения, класическият Никсънов аргумент - Когато президентът прави това, то не е незаконно - е неприложим в случая.