Икономиката на САЩ се справя добре по всички измерители, пише MarketWatch. Икономиката се разширява от около 8 години, безработицата е под 5%, фондовата борса отбеляза нови върхове и доходите се покачват от кризата през 2008-2009 г., макар и с бавни темпове.
Но докато икономиката като цяло расте, повечето щати все още изпитват затруднения да се възстановят от рецесията и нейните последици. Според анализатор от Associated Press две трети от щатите са изправени пред недостатъчно финансиране или ще се изправят пред такъв проблем през идната фискална година. В 32 щата приходите от данъци са паднали през второто тримесечие на 2016 г., слагайки край на ръста в събирането на данъци през 7 последователни тримесечия.
Преди три години Северна Дакота се радваше на рекордни нива на приходи от данъци поради добива на петрол, а сега има недостиг на бюджета от 1,4 млрд. долара. Ниските цени на петрола са една от причините за трудностите.
Но това не е единственият щат в затруднение. Кънектикът, Канзас и много други имат същите проблеми. Те не са свързани само с дейността, която се извършва в отделните щати. Политиките по размера на данъците, икономическите условия, измененията в броя на населението и новата администрация във Вашингтон също играят роля. Тъй като причините за недостиг в бюджета са разнообразни, не може да се намери едно-единствено решение, което да помогне.
Промените в системата на здравеопазването също ще имат ефект върху бюджета на отделните области в САЩ. През периода 2008-2009 държавните субсидии към отделните региони нараснаха с 55%. Промените в наредбата за достъпната медицинска грижа най-вероятно ще намалят тези субсидии, а повечето щати не са подготвени за този удар.
Как могат щатите да процъфтяват в среда, белязана от недостатъчен бюджет и фискална несигурност? Управляващите трябва не само да се справят с тези трудности, но и да имат поглед в дългосрочен план. Те трябва да използват исторически данни и да направят детайлни прогнози относно последиците от избраните от тях политики.
Въпреки че много фактори са извън контрола на управляващите, като например представянето на фондовата борса и цената на петрола, те по-добре ще подготвят държавата за евентуално следващо забавяне, ако имат ясно съзнание за дългосрочните си цели.