Беноа Кьоре, който е член на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), защити глобализацията и изтъкна важността на международното сътрудничество, пише Ройтерс. Кьоре коментира, че икономическата изолация ще се отрази най-зле на най-бедните членове на обществото.
Кьоре подчерта, че съдействието и толерантността на международно ниво са ключови за икономическия растеж, а протекционизмът и едностранната дерегулация могат да донесат облаги само в краткосрочен план за сметка на дългосрочната финансова стабилност.
Установеният ред е изправен пред най-голямото си предизвикателство от десетилетия. Политиката на протекционизъм, която администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп предлага, излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз и предстоящите избори във Франция, където някои от кандидатите се обявяват за изместване на икономическата политика към изолация, застрашават статуквото.
“Легитимността и изгодите на международното сътрудничество са поставени под въпрос, затова е изключително важно да защитим ценностите, които стоят в основата на световното икономическо управление”, заяви Кьоре.
Според Кьоре финансовите дерегулации, които администрацията на Тръмп предлага, ще доведат до същите действия от страна на останалите държави в света.
“В краткосрочен план финансовите дерегулации ще донесат бързи финансови ползи, но в дългосрочен план те ще навредят на финансовата стабилност и на икономическия растеж. Негативните ефекти ще се почувства на световно ниво, а крайният резултат ще бъде, че най-уязвимите членове на обществото ще пострадат най-много”, допълни той.