Румънската икономика е една от най-добре представящите се в Европа. През тази година очакванията са, че страната ще запише ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 5%, а за последните пет години румънската икономика се е разраснала с 25 на сто, посочва в коментар за северната ни съседка британското издание The Independent.
Не само икономическият бум в Румъния носи надежда за Европа. След изборите в България и Молдова, когато бяха избрани съответно проруски настроени президент и премиер, Букурещ вероятно ще прекъсне тази тенденция в региона.
На 11 декември в страната ще се проведат парламентарни избори и най-вероятният победител е Ливио Драгнеа, 52-годишен социалдемократ, подкрепящ силно Европейският съюз (ЕС) и НАТО, допълва изданието. Той не се интересува от контакти с Вишеградската четворка, сочейки че страните се управляват от националисти, ислямофоби, които повече критикуват ЕС, отколкото да го поддържат.
Погледът му е обърнат на Запад – към Франция, Италия и Испания, допълва изданието.
Драгнеа няма да се задоволи с постигнатото досега в икономически аспект, става ясно от предизборната му платформа. Той ще предложи създаването на държавен инвестиционен фонд, в който да влязат 200 големи компании, в чийто капитал все още има държавно участие. Фондът ще подготви излизането на борсата на тези компании.
В програмата на Драгнеа е заложена и нулева ставка на данъците върху дивидентите. Не се предвижда данък за първите 100 хил. евро печалба на малките и средните предприятия и се предлага намаление на ДДС, за да бъде окуражено потреблението, включително нулева ставка на ДДС при продажба на жилище.
Социалната част от програмата му предвижда увеличаване на минималното заплащане и намаление на данъците за родителите, чиито деца са посетили поне 90% от часовете в училище.
Предвидени са още и мащабни инвестиции в здравеопазването, посочва The Independent. Във Франция има повече румънски лекари, отколкото в Румъния, и усилията на бъдещото правителство на Драгнеа ще бъдат насочени към промяна. На първо време се планира да бъде изградена нова университетска болница в Букурещ, научно-изследователски центрове в областта на фармацевтичния сектор и допълнителни здравни услуги за населението.
В своята кампания Драгнеа обещава защитата на външните граници на ЕС. „Имаме 2,7 хил. километра граници с държави извън ЕС и ние ще инвестираме, за да гарантираме, че Румъния не позволява транзитен път за никого, който се опитва да влезе нелегално в общността“, коментира той.
Въпреки тази твърда позиция, политикът е категоричен – румънското общество е толерантно към чужденците, няма антисемисти, хомофоби и екстемисти в политиката. А за румънците във Великобритания бъдещото правителство обещава да не допусне дискриминация след Brexit. Във Великобритания живеят около 178 хил. румънци. Много по-голяма е румънската общност в Испания (1,2 млн.) и Италия (708 хил.).