fallback

Ще успее ли Ван дер Белен да обедини Австрия

Победата на ван дер Белен бе очаквана, но опонентът му бе подкрепен от над 48% от избирателите и това трябва да бъде отчетено от новоизбрания президент

15:16 | 06.12.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Броени дни, след като спечели изборите за президент в Австрия, от Александър Ван дер Белен не се чува нищо. Той може да говори едва след официалното обявяване на резултатите (във вторник, б.ред.), заявиха от щаба му.

Внимателният му и сдържан подход е нещо типично за 72-годишния професор по икономика, пише в свой анализ Deutsche Welle. Неговото сдържано поведение, което бе характерно и за предизборната му кампания, допринесе за победата му. Той спечели с 53,8% от гласовете на избирателите.

Успехът му донякъде се дължи и на новия стил на самостоятелно представяне. От австрийския вестник Der Standard предполагат, че това е било печеливша стратегия. „Той посещаваше освещавания на църкви и палаткови събития, носеше костюми. Това му помогна да вземе повече гласове от буржоазията“, пишат от австрийската медия.

На своя сайт той публикува снимка, на която се представя като пътешественик с куче в Тирол. Тази снимка има двояко значение – от една страна тя намеква, че в миналото той е бил член на Зелените, от които бе издигнат за кандидат-президент, а от друга – представя се като човек, обвързан с родината си. Днес, когато Европа се сблъсква с проблема на бежанската криза, думата „Родина“ се цени високо от консерваторите. „Вярвам в нашата Австрия“, казваше често той.

Същевременно Ван дер Белен се обръщаше и към всички групи, за които конкурентът му Норберт Хофер бе твърде агресивен. Атаките на Хофер към Белен, в които популистът нарича опонента си комунист и шпионин с баща нацист, са били контрапродуктивни, пише новинарското списание Profil. Политикът от „Партията на свободата“ показа истинското си лице в последния проведен телевизионен диспут. На него Хофер се опита да очерни поддръжниците на Ван дер Белен, представяйки ги като привърженици на статуквото.

Иначе Ван дер Белен открива политиката сравнително късно. Дълго време той е симпатизант на социалдемократите. През 1984 г. започва да подкрепя Зелените. Десет години по-късно Ван дер Белен става депутат от тази партия.

Политикът обаче не е типичният „зелен“. Дистанцираността му от някои от водените политики и стила на Зелените може да формира неговия стил на управление.

От Profil пишат още, че политическата коректност според него е донякъде глуповата, той е за свободната търговия и няма нищо против TTIP и CETA.

След края на драматичната изборна кампания сега пред него стои задачата да обедини страната си. Победата на Ван дер Белен бе очаквана и лесна, но опонентът му бе подкрепен от 46,2% от избирателите. Новоизбраният президент трябва да отчете този факт. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:19 | 12.09.22 г.
fallback