fallback

Възможно ли е да се спре процесът на глобализация

Според икономиста Панкадж Гемават изборът на Доналд Тръмп за президент крие глобални рискове пред световната икономика

08:42 | 21.11.16 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Тази година бе изпълнена с новини за забавяне или дори за края на глобализацията. Основното доказателство е, че глобалните търговски обеми сякаш спряха да растат. Това е нещо, което рядко се случва, когато икономиката не е в рецесия. Въпреки това може ясно да се забележи, че моторът на глобализацията продължава да работи, макар и на по-ниски обороти, коментира Джъстин Фокс от Bloomberg.

До подобен извод стига и последното издание (15 ноември) на DHL Global Connectedness Index, което се публикува на всеки 2 години от Панкадж Гемават и Стиваън Алтман от Center for the Globalization of Education and Management на New York University's Stern School of Business. Гемават, водещ учен в областта на корпоративните стратегии, е също и преподавател в IESE Business School в Барселона. Той е гражданин на света. Но в последното десетилетие (откакто Томас Фридман издаде "The World Is Flat" през 2005 г.), той започна да променя възгледите си, че светът не е чак толкова взаимосвързан, както твърдят теоретиците на процесите на глобализиране, а също и че процесът на глобализиране не се осъществява толкова бързо.

Графиката, представена по-горе, измерва информацията за глобалните търговски, капиталови и човешки потоци както в дълбочина (основно в обеми), така също и в широчина (как са разпределени в световен мащаб въпросните потоци). Както дълбочината на взаимозависимост, така също и общата свързаност, се възстановиха от острия удар, който понесоха през 2008 г., но широчината не се е променила особено. Ако се вгледаме в потоците, които изграждат индекса на дълбочината, можем да открием още едно разделение:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:12 | 13.09.22 г.
fallback