Представянето на американския борсов индекс S&P 500 е добър индикатор за изхода на президентските избори в САЩ от 1984 г. насам, разкрива анализ на Strategas Research Partners LLC. Покачването на индекса за три месеца преди изборите е означавало победа за управляващата партия в 88% от случаите от 1928 г. насам. В момента индексът се е понижил с 3,6% от 8 август насам, което може да се тълкува като евентуална победа за кандидата на републиканците Доналд Тръмп.
Във вторник бе регистриран най-големият спад на S&P 500 за последните 3 седмици, като той се понижи до 2 111,72 пункта. За последно индексът бе на равнище под 2 100 пункта на 7 юли. Показателят спада, въпреки че надпреварата за Белия дом става все по-оспорвана, предаде Bloomberg.
Във вторник индексът CBOE Volatility Index отчете ръст от 9%, достигайки най-високи равнища от 27 юни насам.
Логично е, че "прозорливостта" на фондовата борса се дължи на чувствителността й към икономиката. Падащата стойност на акциите обикновено е свързана с потребителското недоволство, което може да е в полза на кандидата на партията в опозиция.
И ако сигналите от тази година са исторически най-слаби, то трябва да се отбележи, че растежът на БВП е слаб и следва най-големия спад на потребителското доверие за годината. Някои анализатори се чудят дали стимулите на ФЕД не са направили сигналите, идващи от фондовата борса, по-ненадежден източник за състоянието на икономиката отпреди.
Репутацията на пазарите да влияят на политиката бе сериозно накърнена, когато капиталовите пазари по цял свят бяха засегнати от решението за Brexit. Само четири месеца след този шок притесненията растат с наближаването на изборите в САЩ. Преднината на Хилари Клинтън започна да се топи, откакто в петък гръмна новината, че ФБР ще разследва нова порция нейни имейли.
Капиталовите пазари трябва да се анализират по-резервирано като политически индикатор, тъй