Глобалният ръст на енергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) надвишава очакванията на експертите. Само в Китай през 2015 г. са се монтирали по две вятърни турбини на час, а в глобален аспект всеки ден са се добавяли по половин милион слънчеви колектори, става ясно от редовния доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитиран от DPA.
Агенцията увеличава прогнозата си за дела на "зелената" енергия до 2021 г. Институцията вече очаква делът на енергията от ВЕИ в света да нарасне до 28% от общата енергия до 2021 от 23%, генерирани през 2015 г.
Ръстът на енергията от ВЕИ се задвижва от подобрените политически промени в страни като САЩ, Китай и Мексико, както и от резкия спад на разходите, посочва агенцията в доклада си.
Глобалният капацитет на електроенергията от възобновяеми източници се очаква да се увеличи до 42 процента, или 825 гигавата (GW), до 2021 г. пояснва МАЕ. Това представлява ръст от 13% спрямо прогнозата от миналата година.
Според агенцията 2015 г. е била рекордна за сектора. За първи път половината от инсталирания електрически капацитет е на базата на възобновяеми източници, преди всичко от вятърна и слънчева енергия. За първи път ВЕИ са изместили въглищата като най-голям източник на инсталиран енергиен капацитет. През 2015 г. са били добавени 153 гигаватчаса капацитет от възобновяеми източници, като 40% от тях са в Китай.
Особено в Азия не само изменението на климата насърчава пазара, но и желанието за по-чист въздух и за повече различни енергийни източници, казва се в доклада. Ръстът се дължи на политически ангажименти, например като тези, поети на срещата за климата от миналата година в Париж, както и на значително по-ниските разходи.
„Ние сме свидетели на трансформация на световните енергийни пазари, водена от възобновяемите източници на енергия", казва изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. „По отношение на растежа центърът на тежестта се измества към развиващите се пазари", допълва той.
В областта на отоплението и на транспорта обаче все още има какво да се желае, а за много от по-бедните страни разходите за инсталации все още са твърде високи, поясняват от МАЕ.