За пореден път Международният валутен фонд (МВФ) разкритикува федералното правителство на Германия за „погрешна“ финансова политика. МВФ предупреждава, че германските власти трябва да използват фискалното пространство, за да насърчат публичните и частните инвестиции и по този начин да се засили растежът в Германия и Европа.
Тази критика в Германия не се възприема добре, а от мнозина въобще не се възприема. Така например Отмар Исинг - бивш главен икономист на Европейската централна банка (ЕЦБ) и един от водещите икономисти на Германия, критикува остро темата в своя статия във Frankfurter Allgemeinen Zeitung, пише в своя блог Марсел Фратцшер, президент на Германския институт за икономически изследвания (DIW) и професор в Университета „Хумболд“ в Берлин.
Исинг правилно напомня за слабостта на инвестициите в Германия и призовава правителство за значително увеличаване. Въпреки това тези инвестиции според Исинг не трябва да се финансират чрез нов дълг, а чрез преразпределение в публичните бюджети – на по-високите разходи трябва да се противопостави спад в потреблението на публичния сектор.
На фона на солидното икономическо развитие на германския министър на финансите със сигурност не му липсват данъчни приходи. Една голяма част от фискалното пространство обаче е използвана за икономически по-малко разумни предизборни подаръци, като например пенсионната реформа, смята Фратцшер. Цената ѝ е 10 млрд. евро годишно.
Освен това Отмар Исинг е прав, когато посочва, че увеличаването на публичните разходи в Германия едва ли ще е достатъчно, за да предизвика импулс за растеж за Италия и други страни в криза.
Въпреки това според Фратцшер има разумни причини за преосмисляне на фискалната политика в Германия. Аргументът, че германската икономика сама произвежда потенциала си за растеж и следователно не се нуждае от по-високи държавни разходи, не е съвсем правилен. Защото основният проблем на германската икономика е, че потенциалният растеж в последните 20 години бе и е твърде нисък.
Германия се чувства днес като европейската суперзвезда: има чудо на пазара на заетостта, икономиката е във възход, потреблението е във възход. За съжаление обаче германците пренебрегват факта, че икономическите показатели на страната са далеч от впечатляващо ниво. Два факта показват това много ясно. Германската икономика е нараснала от началото на 2008 г., само с 8 на сто, което е грубо само около 1,0% годишно. Това е слаб ръст и е под настоящия потенциален растеж от 1,25 до 1,5 процента.
Освен това на Германия ще ѝ дойде добре малко повече скромност – защото сегашните добри години отразяват всъщност един процес на наваксване, смята икономистът.
Още по-депресиращ е прегледът на икономическите резултати за последните две десетилетия. От старта на паричния съюз през 1999 г. германската икономика е генерирала с общо 3% по-слаб растеж, отколкото френската и с 10 процента по-малък от испанската.
„Ние забравяме днес в задоволството си, че преди десет години Германия бе "болният човек" на Европа, който бе гледан от съседите си толкова жалостиво, както днес мнозина в Германия гледат към германските съседи. Ето защо за Германия би било добре да е малко по-скромна. Текущите добри данни за растежа отразяват само наваксване на изгубените години в началото на века“, пише още Фратцшер.
Тези цифри показват също, че най-голямата икономическа слабост на Германия са твърде малките инвестиции, които в крайна сметка бяха отговорни за относително ниската производителност и икономическия растеж през последните 20 години. И точно затова политиците трябва да направят повече, за да се укрепят публичните и частните инвестиции, подчертава икономистът. По думите му инвестициите създават не само краткосрочни импулси за търсенето - още по-важни са техните ефекти върху предлагането, където те увеличават продуктивността и потенциала за растеж.
Германия се нуждае от промяна в данъчната политика, пише Фратцшер. „Спирачката“ за вземане на висок дълг е правилно и необходимо решение и е допринесла за намаляване на държавния дълг, но за съжаление това е за сметка на публичните инвестиции. Федералното правителство трябва да преразгледа своите предизборни подаръци и вместо това следва да укрепи значително публичните инвестиции, пояснява той. „С тревога наблюдавам в този контекст дебатите и обещанията за намаляване на данъците, които в момента водят политическите партии“.
Повече инвестиции, като се започне с публичните инвестиции, ще повишат производителността и потенциала за растеж на германската икономика, ще запазят добрите работни места в страната и в крайна сметка ще помогнат за запазване в дългосрочен план на привлекателността на Германия като добро място за правене на бизнес, подчертава икономистът.