След шокиращото отхвърляне на сключеното с левите бунтовници мирно споразумение колумбийците задават въпроса какво ще стане с тяхната съсипана от война страна. Подобно на Великобритания тя няма План Б за спасяване на договора, чийто замисъл беше да сложи край на половинвековни военни действия, пишат в цитиран от БТА анализ за AP Джошуа Гудман и Андреа Родригес.
Щетите от гласуването в неделя все още не са напълно осмислени. Вместо да спечелят в съотношение почти две към едно, както сочеха социологическите проучвания преди референдума, подкрепящите споразумението с организацията „Революционни въоръжени сили на Колумбия" (ФАРК) загубиха с пренебрежимо малка разлика. 49,8 процента гласуваха "за", а 50,2 процента "против" документа.
След като стигнаха толкова далеч след четири години изтощителни преговори, и президентът Хуан Мануел Сантос, и ръководството на ФАРК се зарекоха да продължат неотклонно в същата посока, като с нищо не загатнаха, че искат да продължат войната, в която загиналите дотук са 220 хиляди, а разселеното население възлиза на осем милиона души.
„Няма да се предам. Ще продължа да търся мир до последния миг от мандата си", каза Сантос в телевизионно обръщение, призовавайки за спокойствие.
Но не е ясно как и без това непопулярният президент може да спаси споразумението след претърпяното шокиращо политическо поражение. Засега той е наредил на преговорния екип да се върне днес в Куба за разговори с висшето ръководство на ФАРК. Негови представители научаваха резултатите от референдума, невярвайки какво се случва, след като преди това си бяха поръчали питиета и пури в "Клуб Хавана", някога най-елитния плажен клуб в Куба.
„Във ФАРК изразяваме дълбоко съжаление, че разрушителната мощ на онези, които сеят омраза и отмъщение, успя да повлияе на мнението на колумбийския народ", заяви по-късно върховният командир на ФАРК, партизанин, известен с прозвището "Тимошенко".
Загубата е още по-шокираща за правителството на фона на огромната подкрепа за споразумението от чуждестранни лидери, които открито го възхваляваха като пример за останалия свят, обхванат от политическо насилие и тероризъм. Много държавни глави, както и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун и държавният секретар на САЩ Джон Кери присъстваха, когато Сантос и Тимошенко подписаха споразумението преди седмица на изпипана в детайли и заредена с емоции церемония.
Сега, когато цари несигурност, всички погледи са насочени към бившия шеф на Сантос и негов главен политически съперник - Алваро Урибе, влиятелния бивш президент, който поведе вътрешнополитическата кампания срещу споразумението. Без да разполага с огромната пиар машина на правителството, гневният Урибе даде глас на милиони колумбийци, мнозина от които подобно на него са жертви на ФАРК. Те възнегодуваха срещу някои текстове в 297-страничното споразумение, което дава на бунтовниците, признали престъпленията си гаранция, че няма да отидат в затвора и вместо това им осигурява десет места в парламента (Конгреса).
В предварително подготвена реч, произнесена от ранчото му край Меделин след като резултатите бяха оповестени, бившият президент призова за "широк национален пакт" и настоя за "корективи" в споразумението, които да гарантират спазване на конституцията, зачитане на частната инициатива и справедливост без безнаказаност. Но той не уточни дали ще се включи заедно със Сантос в спасяване на споразумението и продължи атаките срещу ФАРК, като поиска те да сложат край на наркотрафика и изнудванията.
"Цялото споразумение е пълно с безнаказаност", каза Рикардо Бернал, на 60 години, който празнуваше победата на отрицателния вот в квартал на Богота заедно с противници на споразумението. "Всички искаме мир, но трябва да се направят промени."
На другия край на столицата стотици поддръжници на мирното споразумение, които се бяха събрали в бална зала на хотел за очакваното от тях празненство със Сантос по случай победата, плачеха от отчаяние.
Малко вероятно е силите на ФАРК, които наброяват 7000 партизани, да се върнат скоро на бойното поле. Засега спирането на огъня остава в сила.