IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

11 септември, или борбата с тероризма петнадесет години по-късно

Националната пасивност може да доведе до сериозни стратегически и морални предизвикателства, пише журналистът Майкъл Герсън

10:55 | 11.09.16 г. 24
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Петнадесет години след един от най-ярките дни на агресия в американската история все още се води дебат за това какво всъщност означават събитията около 11 септември, пише журналистът Майкъл Герсън за The Washington Post.

За някои нещата са достатъчно ясни. Те изпитват ужасна, продължаваща и невъзстановима загуба – огромната липса на приятели и роднини, изгубили живота си при атентатите или водени от дълга към страната.

Но мястото на тези събития в живота на страната остава оспорвано по начин, по който Пърл Харбър например никога не е бил. Никой не обвинява президента Франклин Рузвелт в свръхреакция към заплахата от империална Япония. Това обвинение обаче често се прави във връзка с войната срещу тероризма – реакцията на САЩ е била прекалена при наблюдението над гражданите, при преследването, разпитите и убиването на вражески бойци и в използването на армията в борбата срещу нови заплахи. Особено след убийството на Осама бин Ладен част от администрацията на Обама сякаш започна да разглежда заплахата от тероризма като намаляла, сдържана и управляема.

Тази позиция се оказа доста по-недостоверна със срива на суверенитета в сърцето на Близкия изток, с продължаващите масови жестокости срещу гражданите в Сирия, с бежанската криза, която породи негодувание и сега разтърсва основите на Европейския съюз, и с установяването на физическа територия – квази-държава, която твърде, че е ислямски халифат. Вторият най-голям град в Ирак се контролира от терористична организация от над 2 години. А съществуването на този изкуствен халифат, според експерта по сигурността Хуан Зарате, „обнови [терористичните] мрежи в Европа, в Югоизточна Азия, в Близкия изток и на други места, където преди бяха потиснати“.

Очевидно националната пасивност – като въпрос на убеждение или нерешителност, може да доведе до сериозни стратегически и морални предизвикателства. Въпреки това този аргумент срещу бездействието в някои отношения започва да остарява, пише Герсън. 

Президентът Обама върна военни съветници в Ирак и бавно засилва ангажимента на САЩ за победа над ИДИЛ. (В момента има няколко хиляди американски войници в Ирак и Сирия.) Постига се напредък със значителен темп. Обама се опитва да оформи американската роля, която предлага разузнаване, координация и военновъздушна мощ, докато в същото време надгражда способностите на съюзници и проксита. Усилията са ограничени и закъснели – може би твърде закъснели за Сирия, но развитието на този вид капацитет е правилната цел, водена от правилния въпрос: как САЩ упражняват максимално военно влияние без рисковете от нахлуване и окупация?

Администрацията на Обама отдава все повече ползотворно внимание на идеологическата битка в ислямисткия екстремизъм. В едно отношение пропагандата на ИДИЛ има една тясна цел – да събере доброволци, които да се бият, оперират и заселят под предлог за съществуването на халифат. Усилията, в разгара си, може би са привлекли 40 хил. чуждестранни доброволци. Тъй като вероятността да загинат в терористична „ваканция“ се увеличава, броят на вербуваните намалява. А усилията да се пребори пропагандата на ИДИЛ умело използва дезертьори, които описват черната работа, ужасните условия и разочарованите очаквания.

Един от отговорите от страна на ИДИЛ към военните поражения е призивът за терористични атаки на място – твърдейки, че мюсюлманите могат да докажат верността си чрез стрелба в местен нощен клуб или премазвайки тълпа хора с камион. Този подход не е нов. Но ИДИЛ, според Зарате, го е превърнал в „ключова част от стратегията си“.

В някои отношения борбата с географски халифат е нещото, което САЩ прави най-добре, прилагайки смъртоносна сила с голяма прецизност, пише Герсън. Но дебатите около теологията и идентичността са непознат терен за американското правителство. На ожесточените ислямисти не им трябва масов апел. Те се разпръскват – през социалните медии или тъмния интернет, за да се възползват от ядосаните, повредените и уязвимите. Идентифицирането на радикализирани включва внимание към отделни лица от страна на членове на семейството, връстници и имами. И изисква атмосфера на доверие между ФБР и мюсюлманската общност.

В този контекст аргументът на номинацията на републиканците за президент на САЩ Доналд Тръмп, че Америка е твърде ангажирана със света и твърде мека спрямо исляма е крайно опасно погрешна и в двете отношения. Когато той предложи религиозен тест на границата или демонизира мюсюлманските бежанци, или призовава за убийство на семействата на терористи, той подхранва социалното разделение, отчуждава важни съюзници, съществено усложнява войната срещу тероризма и поставя страната в допълнителен риск, допълва Герсън.

Петнадесет години след 11 септември основната задача остава идеологическата и религиозна изолация на врага – поставяйки го на остров на нечестива жестокост. Война на цивилизациите – войната, която те искат, няма да бъде спечелена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:50 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 5 rate down comment 6
ing5rov
преди 8 години
http://dnes.dir.bg/news/guantanamo-11-septemvri-atentator-jihad-23862227?nt=11Майката на Мохамед Ата - един от основните извършители на самоубийствените атентати от 11 септември 2001 г., твърди, че синът й е жив и се намира в американския затвор в Гуантанамо, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 5
ing5rov
преди 8 години
https://***.youtube.com/watch?v=VhvyOusx2J8Малко американски обяснения на сирийския проблем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 21 rate down comment 4
Grosss
преди 8 години
Ти гледай както си толкова отворен да не ти налузят чалмата и да те уважатподобаващо изотзадзе .Ще има после да се молиш на червените боклуцида ти спасяват насрания ***,анадънмо ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 27 rate down comment 2
Стефчо
преди 8 години
Гнусна статийка. Казано накратко вследствие на похарчени 3 трлн. и взривяването на бента от светски държави Бл. изток тероризма си създаде държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 19 rate down comment 3
comet
преди 8 години
Събарянето на Близнаците = Опожаряването на Райхстага!И двете събития са извършени от фашистите (в САЩ и в Германия) за разпалване на Третата и Втората световни войни.Саудитците живеят със шест века изоставане и не могат да представляват друго освен неможеща да се самозащити изкупителна жертва (Ван дер Лубе).При всички световни войни, Банкерите-Ционисти финансират и двете страни на конфликта, след което следва заробване доживот за връщане на заемите и лихвите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 20
khao
преди 8 години
хахаха, абе мише, какво му е неясно на полета до Луната ? за един приятел питам :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 26 rate down comment 4
ing5rov
преди 8 години
И въобще , след като се отвори дума има бая неясни работи относно САЩ ...ПърлХарбър , атомните бомби август ' 45 над Япония , случаят Кенеди , полетите до Луната , в по ново време 11.09 кулите близнаци , войната в Ирак ,войната в Югославия ,Косово ,арабските революции , финансовата криза 2008 ,Ал Кайда с Осама ,Украйна, ИДИЛ , атентатите в Европа...Дълъг списък , много въпроси и един постоянен главен герой.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 6
studioaa
преди 8 години
15 години след този терористичен акт борба срещу тероризма реално няма и изобщо не е имало такава. Войната срещу тероризма няма как да завърши, при положение, че тя даже не е започнала. И всички това се случва, защото жалките европейски "лидери" даже не смеят да назоват врага, та както остава да воюват с него. По времето на Джордж Буш гръмна скандал с учебник за борба с тероризма, но инстинска борба не с туитове, цветя и прегръдки, а с ядрени бомби, които според плана трябва да бъдат хвърлени над саудитска арабия. Да се надяваме, че младите кадети, които са учили по тази програма, ще се издигнат в чин и най-накрая ще приложат наученото на практика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 23 rate down comment 4
ing5rov
преди 8 години
Зад общите приказки които се приказват всяка година на тая дата , все по ясни започват да стават някои работи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 22
DutyFree
преди 8 години
Увидеть Россию и умереть, или Бский народ: Олена Степова про русский мир, який прийшов на Донбас"http://perelaznews.blogspot.bg/2016/09/blog-post_879.htmlЧЕРВЕНИ НЕОБРАЗОВАНИ НЕКАДЪРНИЦИ, КАКВО ПРАВИТЕ В ДОНБАС И ВСИЧКИТЕ ВИ МОЗЪЦИ БОЛНИ НЕ МОГАТ ДА ЗАМАЖАТ ТОВА .... ММАМИЦАТА ВИ БОЛНА И ЧЕРВЕНА, ПРОВАЛИХТЕ ВСИЧКО ДЕ ЩО СЕ ЗАНИМАВАХТЕ В ЦЕЛИЯТ СИ ЖАЛЪК ЖИВОТ, ЩОТО СТЕ ОТ СЕЛО И НЯМАТЕ И ГРАМ ОБРАЗОВАНИЕ !!?? КОЕТО И НАЙ СМЕШНОТО .. !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още