Германското федерално правителство вижда връзки между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и терористични организации като Хамас. Сътрудничеството с ислямистки и терористични организации в Близкия изток според Берлин от години е преднамерена и целенасочена политика на правителството в Анкара и се подкрепя активно от Ердоган.
Тази оценка идва според материал на обществената ARD от степенуван като поверителен отговор на федералното правителство на въпрос от депутат от левицата.
„Безбройните прояви на солидарност и подкрепа на действията на египетската организация „Мюсюлманско братство“, Хамас и групите на въоръжената ислямистка опозиция в Сирия от управляващата Партия на справедливостта и развитието и от президента Ердоган подчертават тяхната идеологическа свързаност с Мюсюлманското братство", се казва в писмения отговор.
С тази оценка за първи път федералното правителство официално прави пряка връзка между турския президент и терористична организация като Хамас. Турция дори целенасочено е засилила връзките с Хамас и други организации, предава още ARD, позовавайки се на документа.
„В резултат на постепенно ислямизираната особено след 2011 г. вътрешна и външна политика на Анкара Турция се превърна в централна платформа за действие за ислямистки групировки в региона на Близкия изток".
Отговорът е на запитване на депутата от левицата Севим Дагделен. Оценката е въз основа на германските тайни служби (BND).
Този спорен коментар на правителството не е предназначен за широката публика. Това става ясно от свободно достъпната част на становището. Един откровен отговор не би могъл да се предостави заради „защитата на националния интерес", заяви парламентарният държавен секретар в Министерството на вътрешните работи Оле Шрьодер.
От началото на бежанската криза и споразумението за репатрирането на бежанците с Турция федералното правителство е сдържано в критиките си към турската политика. След неуспешния опит за преврат и последвалите репресии от страна на турското правителство срещу опонентите на Ердоган германското правителство показа притеснения, но избягва рязко осъждане на т.нар. „прочистване“.
В отговора си до левицата Министерството на вътрешните работи на Томас де Мезиер (CDU) не е съгласувало позицията с Министерството на външните работи, което е действително отговорно по тези теми, предава още ARD. Изпратеният до фракцията на левицата текст не е обществено достъпен, се посочва от Министерството на външните работи, ръководено от Франк-Валтер Щайнмайер (SPD). Формално обаче становището се счита за официална позиция на федералното правителство.
Редица германски политици вече изказаха загриженост за отношенията на страната с Анкара. „При една толкова чувствителна и обширна тема трябваше да се вземе и мнението на външното министерство. Да не забравяме, че става дума за член на НАТО и че там има стационирани и германски военни“, казва Ролф Мютцених от социалдемократическата партия.
„Германското правителство не трябва да участва в това да превръща Турция „в родина на въоръжените ислямисти“, казва и Севин Дагделен. „Не е разбираемо да се отнасяме толкова меко с Ердоган, като с рохко яйце, въпреки че Турция е централна платформа за ислямизма и ислямистките терористични групировки“.
Тя обвинява и кабинета на Меркел, че заблуждава обществеността, като рисува отвън позитивна картина на турското правителство, несъвместима с поверителните констатации.