fallback

Фантазьорът Тръмп

Икономическата му програма е тюрлюгювеч от добре известни консервативни идеи и нови лозунги от кампанията

14:37 | 09.08.16 г. 6
Автор - снимка
Създател

Той привлича хаоса. Доналд Тръмп искаше да представи в понеделник в обширна реч своята икономическа политика, за да смени най-накрая темата след катастрофалната седмица, по време на която той пропадна в класацията за одобрение заради своите свободни тиради. Но тази стратегия всъщност не сработи.

Точно 14 пъти протестиращи прекъсваха доклада на Тръмп пред Детройтския икономически форум в претъпканата зала. Акцията им бе добре координирана. Повечето са жени, като на всеки няколко минути скачаше по една, извикваше на висок тон нещо и бе отвеждана от охраната навън. И всичко това допълнително измъчи заекващия Тръмп, който четеше прожектирана на аутокю реч. 

Но това не бе мъчение само за него. Въпреки че републиканският кандидат се отказа от обичайните си фрази, той все едно влезе в ролята на бизнес лидер, на успешен бизнесмен в шоуто "Стажантът", пише в свой коментар за германското списание Der Spiegel Марк Питцке.

Личеше си, че той представя чужди мисли, а не своите. Неговият план „America-first“ (свобода на действие за САЩ по целия свят, за да могат да защитават собствените си интереси – бел. ред.), е тюрлюгювеч от добре известни консервативни идеи и нови лозунги от кампанията. Някои предложения ще са от полза за най-богатия 1% от американците, а другите може да привлекат средната класа, но са или замазване на очите, или просто политически приумици.

„Ние предлагаме едно ново бъдеще", каза той. „Американизъм, не глобализъм е нашият нов девиз“. Но как ще се постигне това, Тръмп не пояснява в детайли, с изключение на няколко реда. Вместо това той обеща през следващите дни да представи новите си планове в конкретика - въпреки че точно това трябваше да е целта на тази празнична реч.

„Новото бъдеще" на Тръмп се основава на три стълба: данъци (понякога увеличения, понякога понижения), регламенти (премахването им), търговия (далеч от останалата част на света).

Данъци

Тук е съществената новина – Тръмп предлага водещата ставка по данъка общ доход да падне от 39,9 на сто до 33%, вместо както бе предложил по-рано – до 25%. Същевременно той възнамерява да намали корпоративния данък („за всички – от самостоятелно заетите до концерните във  Fortune-500“) до 15% - радикално понижение спрямо сегашната най-висока става от 35%. А данъкът за наследството трябва да отпадне напълно.

Най-облагодетелствани от тази план биха били „богаташите сред богатите“. Според редица независими експертни организации най-много ще спечели „горният 1%“. Нищо чудно – екипът икономически съветници, който Тръмп представи в петък, се състои от милионери, милиардери и акули на Wall Street.

"Най-голямата данъчна революция от времето на Рейгън“, нарече предложенията си Тръмп, но на фона на факта, че предполагаемият успех на прокламираната от републиканците „Рейгъномика" отдавна е опроверган.

Регулации

Това е едно вековно хоби за американските консерватори - държавата е наложила на бизнеса твърде много правила и така докарва особено малките предприятия до фалит. Тръмп пое тази реторика като значителен жест към скептичните републиканци в Конгреса, но без да навлиза в детайли.

Като президент той веднага ще наложи „мораториум върху новите правила на органите". Съществуващите регулации ще бъдат анулирани в зависимост от „значението им за здравето и безопасността". Това е също една атака по заобиколен начин над мразената от десните американска агенция за околната среда.

„Ще заменя бюрократите от експерти“ (каквато и да е разликата), провикна се шумно Тръмп, а здравната реформа на Обама, разбира се, ще бъде анулирана. Нищо от това обаче не може да стане без съдействието на Конгреса и без наличието на алтернативи. Но Тръмп умело премълча това.

Търговия

Любимата тема на Тръмп. За него Транстихоокеанското партньорство (ТТП) ще бъде "предателство" за американската промишленост и ще бъде "още по-голямо бедствие" за автомобилната индустрия, отколкото Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА), влязло в сила при президентството на Бил Клинтън през 1994 г.

Тръмп заяви, че ще изтегли САЩ от ТТП и ще предоговори НАФТА. Освен това САЩ ще наложат наказателни мита за страни, които мамят. Нищо ново тук – но потенциално фатални идеи, които биха могли да доведат до нова рецесия дори според политически консервативната Търговска камара.

Но Америка на Тръмп не се нуждае от останалата част на света. „Американски коли ще се движат по улиците, американски самолети ще свързват градовете, американски кораби ще патрулират в морето, американска стомана ще обвива навсякъде в страната нашите небостъргачи“, извика той в края на речта си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:24 | 11.09.22 г.
fallback