Когато става дума за незачитане на демокрацията, върховенството на закона и истината в обществения живот, през последните седмици светът стана свидетел на доста примери: неуспешен преврат в Турция, отхвърляне на решение на международен съд и затвърждаване на китайските териториални претенции в Южнокитайско море, доклад за участието на Великобритания във войната в Ирак, официалната номинация на Доналд Тръмп за кандидат-президент на САЩ от Републиканската партия, терористична атака в Ница и други, пише онлайн изданието project-syndicate.com.
Събитията са сякаш проявление на списъка с латентни симптоми за последните десетилетия - ерозията на демокрацията в Турция по времето на управлението на Реджеп Тайип Ердоган, пренебрегването на международното право от Пекин, нечестността на западните лидери в навечерието на войната в Ирак, флирта на Републиканска партия с “превъзходството” на белите, възходът на домораслите терористи и т.н., продължава изданието.
В резултат събития, които се разглеждаха като резултат от специфичен контекст, все по-често се разглеждат в светлината на по-широките регионални или глобални тенденции. Тази промяна в перспектива може да осигури най-малко един проблясък на надежда – да се открие и разбере какво ги поражда. Така може и да се стигне до решаване на проблемите, пише в анализа.
Дълго преди турските превратаджии да избухнат Ердоган подкопаваше върховенството на закона. В преследването на крайната му цел за укрепване на президентството неговата администрация започна да тълкува закона просто като израз на волята на президента.
Превратаджиите в Турция обаче се оказаха най-лошите, виждани някога, защото както коментира Дани Родрик от Университета Харвард “успяха да хванат началника на Генералния щаб, но не и Ердоган или някакви висши политици”. Освен това телевизионните канали в Турция работеха в продължение на часове, а когато войниците се показваха в студията – тяхната некомпетентност изглеждаше почти комична, допълва Родрик.
Един ден след опита за преврат в Турция Родрик, чийто тъст е в затвора след един от показните процеси на Ердоган, прогнозира, че правителството ще засили усилията си да наложи авторитаризъм чрез чистка в армията и администрацията. "Хиляди ще бъдат уволнени от своите позиции в армията и на други места, задържани и преследвани с малко зачитане на върховенството на закона или на презумпцията за невинност”, писа той.
Чистките се простират далеч отвъд армията, полицията и съдилищата. Най-притеснително е временното суспендиране на действието на Европейската конвенция за правата на човека. Европейската конвенция за правата на човека. Този ход е особено тревожен с оглед намеренията на властите да се опитат да възстановят смъртното наказание за участие в преврат.
Шломо Авинери от Hebrew University в Йерусалим посочва, че е съмнително преследването на вътрешните врагове на Ердоган – и реални, и измислени, да попречи на САЩ или Европейския съюз (ЕС) да търсят турското сътрудничество. Това отразява основния интерес на западните сили – Турция да е стабилна, за да се спре мигрантската вълна към Европа, а САЩ да я използва в своята война, допълва той.