Цялата страна не мигна нито за миг през нощта на преврата. Хората се опитваха да проумеят какво се разиграва пред очите им. В ранните часове на 16 юли турското правителство обяви, че опитът за военен преврат е осуетен. Политическото бъдеще на страната обаче си остава неясно, пише в коментара си за Deutsche Welle ръководителката на турската редакция на медията Седа Сердар.
В миналото Турция е преживяла няколко преврата. Например през 1980-те години, когато след кървави сблъсъци между десни и леви активисти, военните взеха властта. Само че зад всички досегашни преврати стоеше цялата армия. А в сегашния метеж участваха само една малка група военни. Все още не е ясно кой точно е организирал този опит. Според правителството, главният виновник е Фетхуллах Гюлен - заклетият политически съперник на президента Ердоган и водач на движението "Гюлен", който живее в САЩ от 1999. Но дали е така? Впрочем, в Турция вече са арестувани близо 2800 военнослужещи.
Тревожен е фактът, че само за една нощ страната се превърна в бойно поле - срещу парламента летяха бомби, в небето над Анкара кръжаха бойни самолети и хеликоптери. Светът не бива безучастно да гледа как нестабилна Турция, която участва в борбата срещу тероризма и срещу т. нар. "Ислямска държава", затъва в хаос. Турция има нужда от стабилност - повече откогато и да било. Неуспешният опит за преврат ясно показва колко лабилна е тази страна.
През последните години Турция стана мишена на терористични атаки, които я изправиха на ръба на гражданска война. Гражданската война обаче е друго измерение на заплахата, която страната трябва сериозно да осъзнае, пише още Сердар.
През август Върховният военен съд в Турция вероятно ще реши дали членовете на движението "Гюлен" трябва да бъдат отстранени от армията. Все още обаче е твърде рано да се каже дали опитът за преврат има някаква връзка с предстоящото съдебно решение. В този сценарий на ужаса едно обаче е сигурно: следващите стъпки са от изключително значение за Турция. Дали този неуспешен опит за преврат ще бъде използван за политически маневри? Досега управляващата Партия на справедливостта и развитието е успявала да укрепва позициите си след всеки терористичен удар. Този път обаче международната общност следи развитието много по-внимателно.
Всички правителствени лидери подкрепиха президента Ердоган. Направиха го, за да укрепят правовата държава. Когато целият този кошмар отмине, укрепването на демокрацията в Турция трябва да бъде поставено на първо място в дневния ред.