IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС е с опряно в челото дуло и трябва да изживее своята перестройка

Ако Брюксел не пожелае реформа, може да съжаляваме, че не сме изпреварили Великобритания

22:45 | 24.06.16 г. 24
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Едно от най-важните постижения на ЕС е принципът за свободно движение на стоки, капитали и хора между 28-те страни. Всеки гражданин на страна от Съюза има неограничено право да живее и работи практически навсякъде. Поданиците на Кралицата също се възползват от тази възможност. В момента около 1,2 млн. британци живеят в други страни от ЕС, а около 3 млн. небритански граждани на ЕС живеят във Великобритания. Благодарение на правилата на ЕС те са в състояние да се движат през Ламанша с минимум документи. Brexit предвещава да промени значително това правило. 

Възможно е, разбира се, Великобритания да постигне споразумение за нов договор с ЕС, който да позволи свободно движение между Острова и Европа. Негодуванието спрямо имигрантите обаче - особено от по-бедните страни, като България и Румъния, е ключова движеща сила в подкрепа за Brexit. Така че британското правителство ще бъде под огромен натиск да се откаже от текущия режим.

Brexit може да доведе до разпадане на Великобритания

Излизане от ЕС може да промени цялостния облик на Острова. В момента Обединеното кралство се състои от четири страни - Англия, Уелс, Шотландия и Северна Ирландия. При отделяне от Европа обаче то може да и не остане обединено за дълго.

Анкети показват, че Шотландия като цяло подкрепя пребиваването си в ЕС. Въпреки че решиха да останат в състава на Великобритания на референдума за независимост през 2014 г., те виждат Кралството като част от ЕС. При Brexit ръководната роля ще се измести изцяло от Брюксел в Лондон, което може да накара гордите шотландци да поемат по друг път.

Сходни коментари се чуват вече и от двете Ирландии – Северна Ирландия и Ейре. Политически движения в двете страни вече призоваха за обединение и запазване на европейския "статут".

Какво следва за Европа при Brexit

Никой не може да каже с точност. Все пак съществуват два базисни сценария – оптимистичен и реалистичен.

Оптимистичният е европейските лидери да възприемат решението на Великобритания да се отдели като звучен шамар, който да ги провокира да направят така дискутираните от години структурни и икономически реформи. Бюрократщината – една от причините във Великобритания от години да има дебат дали членството в ЕС е изгодно, може да бъде оставена на заден план и да се отстъпи пред един наистина свободен пазар, общи ценности и воля за развитие на всички региони на континента. В този смисъл Brexit може да се окаже дори спасителният пояс за Европа.

Реалистичният вариант за жалост не е толкова перспективен за никого. Политически конфронтации, още по-голяма икономическа стагнация, все по-малко правомощия за отделните правителства и засилване на централната власт в Брюксел. Историята, дори и близката, познава много примери как завършват подобни политически формирования.

ЕС е с опряно в челото дуло и трябва да изживее своята перестройка. Ако не го пожелае наистина, някой ден всички може да съжаляваме, че не сме изпреварили Великобритания.

Още подобни анализи четете в сайта на Bloomberg TB Bulgaria!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

17
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 8 години
мхм...ама дали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 3
kalendar
преди 8 години
интерес на всички? Т.е. - България е имала интерес от санкциите срещу Русия? И ДПС с коя друга от либералните партии има общи идеи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 4
dani de vito
преди 8 години
Опитът от Азиатската криза обаче показа ,че при свободна от държавна намеса икономика ,считай за евросъюза каква друга е,удрянето на дъното и растежа са доста бързи.Сингапур например за две години се възтанови и оттогава е в непрекъснат растеж до днес.Самият Кейнс пише че над 25 процента държавно участие в икономиката е пагубно за просперитета.А държавата за нашите условия е Брюксел -каквото ти кажат -това правиш .Кажат ти флот срещу Русия ,кажат ти квоти за износ,кажат ти какво е мляко и как да го произвеждаш ...Директивите им ако се подредят като листи формат А 4 стигали до Луната :)))))В легнало положение ,не портрет :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 0
georgi_shum
преди 8 години
Поне в близките години нямат никакъв шанс да стане. За понатам ще видим..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 4
dani de vito
преди 8 години
Една голяма икономика се изкопчи от контрола на евробюрократите , и сега мале леле ореваха медиите ,заплашиха Острова с всичко без ядрена бомба ,обявиха я едва ли не за първопричина на глобалната депресия :)))))) Сега остана и да има внезапен ръст в производителност и БВП ,тогава какво ще стане ,не знам .Сигурно ще направят морска блокада на Албиона от ревност :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 6
khao
преди 8 години
идеален отговор си дал... нека и нашия парламент е такъв, София и Видин да дават по еднакъв брой депутати. И какво значи решения в полза на България ? Не трябва ли всички решения да са в полза на всички държави от ЕС ...начина на мислене ти е грешен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 3
kalendar
преди 8 години
мисля, че двукамерен парламент би бил по-ефективен. Една камара с равни квоти и една като сегашната. Щото в момента България не може да прокара нито едно решение в своя полза. Добър отговор ли дадох:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 3
kalendar
преди 8 години
Същото обяснява и Путин:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 4
kalendar
преди 8 години
Ама аз и ти как ги избираме-с нашите пършиви 16 депутата в ЕП ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 2
MZ/X
преди 8 години
Какво означава Брюксел да не желае реформа? Брюксел представлява мнението на мнозинството от членките на съюза.Централизацията също не е нещо страшно. Един кораб трябва да има капитан и не може да се управлява демократично от всички пътници едновременно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още