През юни температурите на Стария континент като цяло ще бъдат около средните, прогнозират няколко метеорологични института пред Bloomberg. В Скандинавските страни и някои части от Европа обаче първият летен месец ще бъде по-горещ от нормалното.
Топлото време и дългият ден през лятото намаляват нуждата от газ и електроенергия на домакинствата, а в същото време се увеличават доставките на електроенергия, произведена от соларните централи. Това оказва допълнителен натиск върху цената, посочва още Bloomberg.
Цената на електроенергията в икономическите лидери на Европа – Германия, Франция и Великобритания, вече достигна най-ниското си ниво от 2007 година насам, тоест откакто агенцията води статистика за развитието на сектора.
В началото на май в Германия цената дори беше отрицателна, а соларните централи и вятърните турбини произвеждаха почти 90% от потребяваната енергия в страната, припомня The Daily Mail. През юни отново ще има пик на производството на соларната енергия в Германия, прогнозират още анализаторите.
Подобна е ситуацията и във Великобритания – цената на електроенергията също беше отрицателна в началото на май. Това се случи за кратки периоди, но ВЕИ мощностите в страната се увеличават и очакванията са часовете, в които реално на потребителите се плаща, за да ползват електроенергия, да се увеличават, пише още Financial Times.
В момента на Острова има 22 гигавата зелени мощности, а в почивните дни потреблението пада до 17 гигавата. Това означава, че в слънчев ден шансът за свръхпроизводство на електроенергия, а оттам – и на отрицателни цени се увеличава.
Бумът на зелените централи е предизвикан от субсидиите за сектора, обясняват още наблюдатели. Те критикуват ситуацията, защото ниската цена на електроенергията обезкуражава инвестициите в базови електроцентрали. А това означава и още субсидии за насърчаване на развитието на сектора.
Междувременно тенденцията за натиск на пазара на електроенергия ще продължи - и през юли, когато прогнозите сочат, че температурите в Европа ще бъдат над средните.