Кандидатът за президентската номинация на американските републиканци Доналд Тръмп заклеймява международната търговия като "кражба", френският президент Франсоа Оланд плаши да наложи вето на Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП), Световната търговска организация (СТО) буксува от години, а враждебността на обществеността към ТТИП нараства. Световната търговия, която излъчваше такава перспективност преди време, днес е станала плашило, пише АФП.
"Би трябвало да се радваме за края на ерата на договорите за свободна търговия, които от дълго време са се превърнали в инструмент за защита на интересите на компании и инвеститори (...), оставяйки малко място за трудещите се".
Тези думи не са извадени от манифест на антиглобалисти, а от в. New York Times и са написани от Джаред Бърнстейн, бивш икономически съветник на вицепрезидента на САЩ Джо Байдън.
Общественото мнение подкрепя все по-слабо тези споразумения, както сочи мобилизацията в Европа срещу ТТИП, този мащабен проект за уеднаквяване на търговските норми между ЕС и САЩ.
Близо 70 процента от французите нямат доверие в Европейската комисия по този въпрос, показват резултатите от неотдавнашно проучване.
В Германия, където могъщият износ в голяма степен е двигател на икономиката, десетки хиляди души излязоха на улиците през април в Хановер, за да протестират срещу ТТИП.
И в САЩ международната търговия не предизвиква възторг.
"Осем години след кризата от 2008 година и след близо 40 години стагнация на средните доходи на американските домакинства, те се пробуждат и са гневни", коментира американски анализатор, цитиран от АФП.
А пък СТО, която би трябвало да определя рамката на стокообмена за целия свят, също залязва поради липса на успехи в дейността си. Влиянието й силно намалява заради двустранните или регионалните споразумения, чийто брой непрекъснато нараства, отбелязва АФП.
(БТА)