IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инвеститорите и Кремъл

Ако напредъкът идваше по поръчка, то Съветският съюз никога не би се разпаднал, пише в свой коментар FAZ

11:02 | 10.05.16 г. 42
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Зъболекарят Дмитрий Трапезников в магазин за хранителни стоки в Твер, Русия. &nbsp;Засега страната е похарчила 1 млрд. евро &nbsp;за заместването на вноса. <em>Снимка: Ройтерс&nbsp;</em></p>

Зъболекарят Дмитрий Трапезников в магазин за хранителни стоки в Твер, Русия.  Засега страната е похарчила 1 млрд. евро  за заместването на вноса. Снимка: Ройтерс 

Руските политици и управляващи сега изглежда имат нова вълшебна думичка. Тя е достатъчно обстоятелствена и абстрактна, за да има някакъв смисъл за бюрократите и същевременно звучи достатъчно програмно за концепция: "импортозаместване". Тя може да се преведе като специализиран термин за "заместване на вноса", под което се подразбира "сега това ще си го правим сами", пише в свой цитиран от БТА коментар за Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Бенямин Трибе. 

Премиерът Дмитрий Медведев използва новата вълшебна думичка достатъчно често, например, когато неотдавна откри завод за петролни помпи в Урал (в град Челябинск - бел. ред). 



Налагането на това понятие започна преди две години, когато във връзка с конфликта в Украйна Русия изпадна в най-голямата външнополитическа криза след постсъветския период. Тогава Кремъл призова към импортозаместване, за да бъде укрепена руската промишленост. По принцип тук всичко е правилно - след прехода към пазарна икономика Москва силно пренебрегна процеса на създаване на конкурентоспособни производители. Много от стоките, които се произвеждат в страната, са морално остарели. Ако напредъкът можеше да идва по заповед и да се купува с държавни пари, то никога не би се стигнало до разпадането на Съветския съюз.

Промяната не дойде от хубаво. През пролетта на 2014 година Кремъл, въпреки нормите на международното право, анексира полуостров Крим, а след това подкрепи борбата на проруските сепаратисти в Източна Украйна. Западните страни, най-вече САЩ и Европейският съюз, обявиха икономически санкции. Москва реагира, забранявайки вноса на множество селскостопански и хранителни стоки. Продуктите, чийто внос все още бе разрешен, пък силно поскъпнаха заради обезценяването на рублата. С поевтиняването на петрола започна да се усеща и липсата на приходите, които до този момент позволяваха на Русия удобно да развива значителни сектори от икономическата структура за сметка на вноса. Световната банка тогава оцени, че над 70 % от всички руски компании получават от чужбина продукция за продажба или преработка.

Като цяло руската държава по думите на Медведев е похарчила точно 74 милиарда рубли (1 милиард евро) за заместването на вноса. Засега обаче се случва това, което се и очакваше - руските продукти поскъпнаха не само заради нарасналото търсене, но и защото изчезна конкуренцията и руските производители успяват да продадат продукцията си на по-високи цени. Държавните поръчки, които основно са насочени в подкрепа на местните производители, през 2015 година дори са поскъпнали с 40 %, съобщава министерството на икономиката.

Русия има спешна нужда от модернизация

Както и преди обаче структурата не се променя. В обработващата промишленост миналата година инвестициите са намалели с 10 %, особено силно в селското стопанство и в преработката на хранителни продукти, т. е. в областите, които особено много спечелиха от защитата на руските производители. Наистина в резултат се отчита растеж от 3 %, но от този темп могат да бъдат доволни малко сектори. Компаниите увеличават производството според мощностите, с които вече разполагат, и се радват на допълнителните приходи. Те обаче се боят да разширят производството. Това е разбираемо, тъй като за да направят инвестиции, които ще се изплатят едва след няколко години, предприемачите имат нужда от сигурност в утрешния ден. Доста е трудно да се изгради бизнес модел върху основата на потенциално променливата политика на Кремъл. Затова в Русия традиционно проблем са малките мощности и инвестиции.

Кремъл е прав за едно - Русия наистина има нужда от модернизация и разширяване на основните отрасли, възможни в страна с толкова огромни ресурси, например - металообработването и хранително-вкусовата промишленост. Освен това именно в тези отрасли могат да бъдат създадени множество малки и средни фирми, които в Русия очевидно са недостатъчно. Москва обаче избира погрешни инструменти. Финансовите потоци, насочени към създаване на цели отрасли, достигат отделния предприемач само като слаб дъждец. Чистият протекционизъм, включващ поставяне на бариери пред вноса или предписанията да се купува от руски производители, носят само временни печалби.

А опитът с големи пари да се прави избрана високотехнологична продукция, каквото вече се предполага, че има на световния пазар (да си припомним петролните сонди в Челябинск), е толкова скъпо, колкото и продължително начинание, което освен това се разпространява само на ограничения вътрешен пазар, пише още FAZ, цитирана от БТА. 

Който иска процъфтяваща предприемаческа среда, трябва да даде на бизнеса пространство да извършва стопанска дейност. Ръководителят на една компания трябва да е готов да инвестира и тогава, когато знае, че няма да получи никакви държавни пари и никакви обезщетения за руските рискове. Това означава, че рисковете трябва да се намалят. А те включват хронична правна нестабилност, задушаваща бюрокрация и корупция, липса на отговорност на учрежденията и държавна безстопанственост. Само че, за да постигне такъв политически обрат, на Кремъл ще му се наложи да се заеме с държавния апарат и да ореже синекурните чиновници и политици. Москва по-скоро би се отказала от Крим, би казал циникът.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 23 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 8 години
Или както вече споменах, руските пенсионери никога не са гладували така, както при Обама. Не че нашите не го правят, но поне не веят байряци по паради.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 1
IQ96
преди 8 години
Това с инфлацията-не го разбирам. Като няма- реват що няма, като има-пак. Май зависи къде е тя?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 20 rate down comment 15
michaelis12
преди 8 години
Само да не забрайм и "последната модернизация" на Европа от господаря си Сашш с TTIP (добре, че тука французите им го туриха в устната кухина на Сашш) където Американските корпорации щяха вземат връх както в продукцията така и над Съдебната Система и суверенитета на дадена държава. Нье нье от таквиз модьернизацьй ша ви замолим ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 31 rate down comment 23
vzhekoff
преди 8 години
Простичката истина е, че няма как да оставиш 30-40 млн. руснаци да живеят извън империята. Било то в измислени държави като Украйна, Белорус или Казахстан, било то в Естония, където са 30%, ако не и повече. Това не е България след Берлинския конгрес или след Ньойския диктат. Рано или късно Украйна ще се федерализира и инициативата ще е по-скоро полска. Когато разберат, че са вързани с въже за левобрежната половина, сами ще искат да избягат. Колкото до т.нар. "импортозаместване" - дотук Путин си изигра сравнително добре картите, особено отвързвайки рублата и стимулирайки ВПК и селското стопанство. Няма да му се получи за 2 г., но за 10 вероятно ще се променят доста неща...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 25
michaelis12
преди 8 години
Седнали Запада да ръсят пропаганда, а какво прави Неолиберализма ?!? Какви малки предприятия какви средни фирмици и частници им се привиждат в Сашш и в Германия ?!? Ей го в Българията един лек пример с Kaufland ... пристига купува на едро подбива цените и всичките тея малки и средни магазинчета за храни сдадоха багажа. Какво прави Cargill ?!? Пише ти правилата на WTO субсидира си цените на зърнодобива с ГМО всичкото малко земеделец изпопада и народа почва да купува само от Cargill. Какво правят фирмите с Outsorcing отиват къдет им текне и им е по-тънко и аре всичкото работни места черта на местна почва ама, че няма някой раота, че има някви семейства с кредити нема значение ПЕЧАЛБАТА е ВАЖНА !!! Oracle, Microsoft и SAP особено "толерират" малките им конкуренти като ги изкупиха на килограм. Аре нема нужда Запада да ни дава акъл също и на тея да дава акъл дет никой не им го иска ......"Competition is a sin. John D. Rockefeller"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 50 rate down comment 2
doba
преди 8 години
'хронична правна нестабилност, задушаваща бюрокрация и корупция, липса на отговорност на учрежденията и държавна безстопанственост. Само че, за да постигне такъв политически обрат, на Кремъл ще му се наложи да се заеме с държавния апарат и да ореже синекурните чиновници и политици'То май и за БГ се отнася това...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 33
michaelis12
преди 8 години
Видяхме видяхме ги вече "тея модернизации" на наш гръб всичко се разпадна при нас и минахме на евро-помощи и милостиня. Седнали да ни учат с Сашовския васалски вестниц FAZ и в Сашш същата раота от толко "модернизиране" 5 човека с пари останалото *** спи под мостовете там ааааре нема нужда, а от "немската модернизация" refugees welcome също нема нужда, ако обичате Запада затворете вратата от външната страна и не занимавайте Християните с педалщина и модернизации ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 45 rate down comment 31
vzhekoff
преди 8 години
Когато пишете такива неща: "През пролетта на 2014 година Кремъл, въпреки нормите на международното право, анексира полуостров Крим, а след това подкрепи борбата на проруските сепаратисти в Източна Украйна.", не знам дали си струва да се чете нататък ? Или пишее икономическа статия, или пропагандна, изберете си. Ако се следва "международното право", Косово трябваше да е в Сърбия, а по примера на Чехословакия измислената държава Украйна следваше да е разцепена. За сливането на двете Германии изобщо няма какво да се каже, защото е нарушен Хелзинкският договор за границите след 45-та... Кое международно право визирате ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още