Решението на Европейската централна банка да извади голямата базука и да разшири програмата си за стимули в четвъртък първоначално доведе до скок на европейските пазари. Подемът обаче беше кратък и пазарите на Стария континент финишираха на червено. Wall Street затвори разнопосочно, като индексите се затрудняваха да запишат повишения.
Динамиката при еврото също беше впечатляваща – единната валута първоначално рязко поевтиня до 1,0846 долара, а към 22:20 часа българско време се търгуваше с 1,68% ръст до 1,1185 долара.
През декември, когато Марио Драги и екипът му понижиха депозитната лихва и увеличиха срока на програмата за стимули до март 2017 г., пазарите бяха разочаровани. Днес, когато мерките по-скоро надхвърлиха очакванията, борсите отново са недоволни, пише CNBC и се опитва да даде отговор на въпроса къде е проблемът.
По време на пресконференцията Драги заяви, че лихвените проценти ще останат ниски за продължителен период от време и дори след изтичането на срока на програмата за изкупуване на активи. Освен депозитната лихва, която беше понижена с 10 базисни пункта до -0,4%, намалени бяха и лихвеният процент от основните операции по рефинансиране (от 0,05 до 0%) и този по пределното кредитно улеснение (от 0,30 до 0,25%).
Разширен е и обемът на изкупуваните активи от 60 на 80 млрд. евро месечно, като това влиза в сила от април. В тези активи ще бъдат включени деноминирани в евро небанкови корпоративни облигации с кредитен рейтинг.
Вероятно пазарната динамика след пресконференцията на Драги не е била в посоката, която той би искал. Все пак някои анализатори смятат, че решението ще има положителен ефект върху пазарите и икономиката в дългосрочен план.
„Игнорирайте амплитудите при еврото, това е агресивна реакция“, казва Клаус Вистесен, главен икономист за еврозоната в Pantheon Macroeconomics. „Колкото до отрицателните лихви, чрез реториката си Драги до известна степен блокира възможностите пред себе си, като заяви, че ЕЦБ не очаква да се налага допълнително понижаване на лихвите“, коментира той. „Реакцията на валутните пазари потвърждава нашето виждане, че Федералният резерв на САЩ има по-голямо значение за траекторията на двойката евро-долар в краткосрочен план, отколкото ЕЦБ“, казва Вистесен.
„Разбираемо е предвид редицата опасения за негативния ефект на отрицателните лихви върху печалбите на банките, че Драги винаги ще трябва да отговаря на неудобни въпроси“, смята Марк Остуалд, стратег в ADM Investor Services.
„Но откровеният му коментар, че негативните лихви, както и неконвенционалните мерки на ЕЦБ имат граници, подкопа голяма част от позитивното влияние на това, което беше обявено в четвъртък“, казва още Остуалд. „Макар и това да е напълно вярно (че отрицателните лихви имат граници – бел.ред.), това беше комуникационна грешка дотолкова, доколкото грешка бяха недостатъчните мерки, обявени през декември“, коментира той. „Все пак това може би говори за голяма сделка, която Драги е постигнал в Управителния съвет, а именно за една последна голяма намеса, но не повече“, допълва Остуалд.