IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Руската икономика потъва, а защо Путин се усмихва?

Русия е изпаднала в най-продължителната си рецесия за последните две десетилетия

12:11 | 04.03.16 г. 194
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Русия е изпаднала в най-продължителната си рецесия за последните две десетилетия и от нея напоследък не идват никакви добри икономически новини. Има обаче един показател, който нараства, и той е от най-голямо значение за Владимир Путин - неговите валутни резерви, коментира Bloomberg, цитирана от БТА.

Към 19 февруари централната банка е имала 379 милиарда долара чуждестранната валута и злато. Това е с 29 милиарда долара повече в сравнение с априлския минимум от миналата година и така Русия е единственият развиващ се пазар, отчитащ повишение на златно-валутните си резерви.

И докато Китай и Саудитска Арабия харчат десетки милиарди долари за укрепване на валутите си, централната банка в Москва се отказа от интервенции. Откакто в края на 2014 година похарчи безрезултатно над 67 милиарда долара в опит да стабилизира валутата си, Русия не е дала нито цент в подкрепа на рублата. Миналата пролет дори започна да купува валута.

"Никаква похарчена сума от валутните резерви няма да стабилизира рублата", каза през февруари първият заместник-ръководител на руската централна банка Дмитрий Тулин, когато рублата удари ново дъно. "Много е лесно да си изстреляш всичките патрони бързо, но това във всички случаи ще бъде временна, пирова победа".

Такава гледна точка отразява резкия обрат, който Путин направи преди година, когато реши на всяка цена да пести кремълската валута на фона на спадащите цени на петрола и санкциите на САЩ и ЕС, значително ограничили достъпа на Русия до западните финансови пазари. Когато петролът силно поевтиня, наложи се курсът на рублата да бъде пожертван, макар че преди време той бе първостепенният икономически приоритет.

Сега от руския инвестиционен фонд, чиято основна част се държи от руската централна банка под формата на авоари, може да се харчи, стига общата сума на резервите да не намалява. "Повече няма да горим резервите", заявил Путин, когато централната банка освободи курса на рублата.

Икономическият експеримент отразява неговата убеденост, че златото и валутата в банката са най-добрата гаранция за финансовата независимост на Русия, твърдят високопоставени руснаци, обсъждали с него темата. Откакто дойде на власт през 2000 г., Путин започна да увеличава резервите от тогавашното им равнище от едва 13 млрд. долара и плати дълговете на Русия, които днес са едни от най-ниските сред големите икономики.

"Владимир Путин призна силата на резервите през 2008-2009-а, когато именно благодарение на тях оцеля през кризата и не понесе значителни загуби", каза Алексей Кудрин, който по това време е бил финансов министър, а и досега редовно се среща Путин, за да обсъждат икономическата политика. "Да останеш с малки резерви сега би било трудно дори чисто психологически".

На 1 март Путин отхвърли призивите средства на централната банка да бъдат използвани за съживяване на икономиката, заявявайки пред група бизнесмени, че "златно-валутните резерви са създадени от централната банка за други цели, не за финансиране на текущи икономически проблеми".

Последна актуализация: 04:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

55
rate up comment 7 rate down comment 9
data
преди 8 години
п.п. имай на предвид че мanговците свалят средните показатели в Бг . иначе щяхме да сме доста по напред в класацията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 5 rate down comment 11
data
преди 8 години
а аз не говоря нищо : Бг на 85-то място , Русия на 137-мо https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BF%D0%BE_%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%B0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 12 rate down comment 13
data
преди 8 години
Той и Хитлер е имал топки , както и много други който са се вземали на сериозно в историята на света , както и " Затова го следват хората му" но не винаги това е било за добро . Просто исторически факт :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 10 rate down comment 10
deant
преди 8 години
стига бе човек?продължителност на живот е обобщаващ показател за качеството на живот в една страна . Демек - опазваш природата , имаш качествено здравеопазване , качествено образуване , ниска престъпност заради правораздаване и сигурност - съответно живееш по дълго ---тзи неща ги говориш за България ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 9 rate down comment 20
data
преди 8 години
продължителност на живот е обобщаващ показател за качеството на живот в една страна . Демек - опазваш природата , имаш качествено здравеопазване , качествено образуване , ниска престъпност заради правораздаване и сигурност - съответно живееш по дълго . Те затова съм се "фиксирал" А иначе нямам нищо против ни руснаците , ни с начина им на живот . Просто не мога да разбера при тия лоши средни показатели в сравнение с нормалния свят кви са тия денонощни дитирамби за кликата която управлява Русия ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 32 rate down comment 8
deant
преди 8 години
това е пълна простотия, българите имат дълъг живот само в статистиката, казвам го като човек, на който много познати са умрели млади от глупави постъпки или терминални болести като рак. Същото е със моите познати. А който ми каже, че нашето здравеопазване е по-добро от руското е по голям *** от data и Бойко взети заедно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 37 rate down comment 8
0pk
преди 8 години
Иначе от статията става ясно едно - шбаните руснаци не играят според западната икономическа теория и това буди голямо безпокойство. От една страна са ЕС дето печата по 60млрда на месец и ФАЩ дето скоростта на брояча гони светлинната, от друга са руснаците и китайците дето трупат солидни резерви. Много ясно че ще има писъци и стонове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 31 rate down comment 9
0pk
преди 8 години
Абе монархиста, преди да тръгнеш да обявяваш някого за млоумник и ***, земи помисли ти къде си :]Прочети няколко пъти това: "Откакто дойде на власт през 2000 г., Путин започна да увеличава резервите от тогавашното им равнище от едва 13 млрд. долара и плати дълговете на Русия, които днес са едни от най-ниските сред големите икономики." И ако не си *** си направи съответните изводи. Нашия монарх като го избрахме, плати ли ни дълговете, натрупа ли ни някакъв резерв? Не? Та ако Путин е *** според теб, нашия монарх какъв е? Много се чудя на такива поплювковци като тебе дето с лека ръка обясняват как считали този или онзи за *** - ми като си толкова умен земи стани ти 16 години господар на 1/6 от сушата, деева и умника селски. Не могат да надскочат прднята си тръгнали да обясняват кой бил ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 22 rate down comment 7
deant
преди 8 години
не съм му адвокат и никой не казва, че е англе, най малко аз. за сметка на всички западни "лидери" има топки. Затова го следват хората му. Ти може да измисляш всякви други "имперски" доводи, но лидер без топки никой не следва. Затова масово хората из европа са недоволни и то доста по-недоволни от руснаците нищо, че уж живеели по-добре и "по-дълго". Не съм по-напред от статистиците, но поне съм учил статитистика, и явно съм по-напред от теб, щом не вярвам на тези данни безусловно като тебе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 20 rate down comment 6
pinoccio
преди 8 години
Друже, не разбирам защо си се фиксирал в продължителността на живота, това не ни да никакъв отговор. Да, руснаците имат забележително ниска продължителност, но това дали е следствие от ниско качество на живот? Така казваш ти, защото така свири нашата латерна, но дали наистина е така? Няма лекари ли, няма учени ли, няма трамваи и метро ли, няма хляб ли. няма университети ли? Не те разбирам. Ако искаш да кажеш, че е по-различен, лош, достъпът до здравеопазване, училище, спорт и банките - да, на такава безподобно голяма територия нека дойдат първенците от Люксембург да покрият тези показатели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още