Курсовете на акциите отново вървят стремглаво надолу. Подобен лош борсов старт в началото на годината не е имало отдавна. А който се е надявал, че много бързо всичко ще се оправи, трябва да е разбрал най-късно в началото на тази седмица , че се е лъгал. Някои от играчите на борсата нагазиха доста в червеното, акциите на банките тръгнаха надолу, повличайки със себе си всичко останало, пише в свой анализ за Deutsche Welle Хенрик Бьоме.
Понеже бъдещето се определя на борсите и защото парите, които централните банки наливат безспирно в пазарите, трябва да бъдат влагани някъде, а и тъй като акциите си остават все още най-доброто вложение се стигна до това - напоследък огромни суми бяха инвестирани в ценни книжа. Дълго време това замазваше много от проблемите, тежащи на световната икономика: нерешеният конфликт в Украйна; продължаващата война в Сирия и свързаната с нея бежанска криза; временно отложеният спор с Гърция по дълговата криза на страната; грижите около китайската икономика, която забавя ход.
И сякаш това не е достатъчно, ами и цената на петрола се срина на световните пазари. Това радва икономиките, изразходващи много петрол като германската, но пък иначе ценовият срив причинява предимно злини. Едва ли някой искрено би се зарадвал на една сериозна дестабилизация на страни като Русия или Бразилия например. Нито една страна производителка на петрол не може да издържи дълго на тези ниски цени. Всички те имат огромен проблем - саудитци, руснаци, венецуелци или американци. Вярно е, че шейховете биха могли да намалят малко производството, което да вдигне цените. Но не искат да го правят, за да не отстъпват територии на американците с техния фракинг, както и на заклетия си враг Иран. Тази стратегия изглежда печеливша - поне спрямо американците. Факт е, че много фракинг фирми вече фалираха. Именно това е една от основните причини за сегашния срив на борсите - много фракинг компании задлъжняха сериозно, за да започнат скъпото производство. Техните дългове към банките се движат в диапазона между 250 и 400 милиарда долара. И ето, че страхът от нов световен финансов крах отново си проправя път. Банките, голяма част от които в момента се занимават със собствените си проблеми, ще трябва да се справят с по-малко налични пари. А това тревожи най-вече вложителите. Най-засегната от това изглежда е Deutsche Bank. Макар тя почти да не е инвестирала в енергийния сектор, в началото на седмицата курсът на акциите ѝ удари дъното. А това говори за висока степен на изнервеност сред вложителите в момента. Тревогите им обаче нямат нищо общо с реалността. Защото това, което преживяваме сега, е всъщност следното: след преувеличенията в курсовете през последните месеци нещата на борсите сега просто се нормализират и курсовете на акциите се завръщат към реалността. Впрочем твърде вероятно е положението да се влоши, преди тенденцията да се обърне и нещата да започнат да се подобряват. Тези, които така или иначе не спят спокойно, в близко време изобщо не трябва да поглеждат към борсите. За всички останали важи правилото: запазете спокойствие и просто затворете очи, докато бурята премине.