fallback

Време ли е САЩ да се отърват от Саудитска Арабия?

Въпреки дългогодишните отношения Саудитска Арабия сега вреди толкова силно на национални интереси на САЩ, колкото и ги подкрепя

08:02 | 04.02.16 г. 43

След скорошната екзекуция на шиитския духовник Нимр ал-Нимр от Саудитска Арабия Близкият изток за пореден път рискува да потъне в сектантски хаос. Нападението срещу саудитското посолство в Техеран накара Саудитска Арабия и нейни сунитски съюзници да прекъснат дипломатическите си връзки с Иран, припомня Ройтерс.

Тогава Wall Street Journal се запита дали липсата на подкрепа от САЩ няма да доведе до сваляне на режима. Това обаче е грешният за задаване въпрос. Вместо да се чудят дали подкрепата на Вашингтон е достатъчна, американските политици трябва да се запитат дали не е време САЩ всъщност да се отърве от Саудитска Арабия.

Моралната причина САЩ да се вгледа в близките си отношения със Саудитска Арабия е ясна. Саудитска Арабия се управлява от фамилията Сауд, авторитарна монархия, която не търпи несъгласие, а страната непрекъснато е на дъното в класацията „за най-лошите сред най-лошите“ страни според годишното проучване на Freedom House за политическите и граждански права.

Саудитска Арабия следва ултраконсервативното уахабитско течение на сунитския ислям, а публичното изповядване на друга религия освен исляма е забранено. Правната система се управлява от шериатския закон, а проучване от 2015 г. на Middle East Eye сочи, че Саудитска Арабия и ИДИЛ налагат почти идентични наказания, например ампутация и пребиване с камъни, за подобни престъпления. Правителството отново стана известно с извършването на публични екзекуции след съдебни дела, които Amnesty International осъжда като „изключително несправедливи“.

Предвид различията в ценностите на двете страни американско-саудитският алианс разчита почти изцяло на припокриващите се интереси в сферата на икономиката и националната сигурност. САЩ разчитат изключително много на ролята на Саудитска Арабия като петролен доставчик, която от своя страна е сериозен купувач на американски оръжия. Саудитците разчитат на САЩ и за защита на сигурността им.

Въпреки дългогодишните отношения Саудитска Арабия сега вреди толкова силно на американските национални интереси, колкото и ги подкрепя.

На първо място, Саудитска Арабия и САЩ се различават в мненията си по американската политика към Иран. Кралството попадна в сектантска и геополитическа борба с Иран за превъзходство в Близкия изток. Рияд се опасява, че сделката, която вдигна санкциите срещу Иран в замяна на ограничаване на ядрената инфраструктура на страната, ще позволи на Техеран да преследва по-агресивна външна политика в региона. Рияд се страхува, че Вашингтон ще го изостави и че ядрената сделка е само първата стъпка в процес, който може да доведе до замяната му с Иран като основен съюзник на САЩ в Персийския залив.

Президентът Барак Обама обаче описва ядреното споразумение с Иран като „много добра сделка“, която „постига една от нашите най-критични цели по сигурността“. Макар че липсват индикации, че САЩ искат да сменят Саудитска Арабия с Иран, логично е Вашингтон да проучва други области, в които американските и иранските интереси може да се припокриват. Докато САЩ и Иран продължават да се изучават един друг, можем да очакваме, че напрежението между Вашингтон и Рияд ще расте.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:22 | 14.09.22 г.
fallback