Кой е виновникът за резкия спад на световните пазари? Китай разбира се. Поне според изпълнителните директори и инвеститори, които участват в Световния икономически форум в Давос и които обвиняват Пекин за ситуацията, пише New York Times.
Страховете около икономическото “превключване” на Китай към растеж, диктуван от вътрешното търсене, доминираха дискусиите както по време на публичните дебати, така и при по-малките, частни срещи, посочва изданието.
Финансистът Джордж Сорос заяви още в сряда, че “твърдо приземяване на Китай е практически неизбежно". Според него проблемите на Китай са в основата на настоящата финансова криза.
Зад представата за кризата на световния елит обаче се крие една по-сложна картина, посочва изданието. Част от нея разкриват именно хората, които са живели и работили в Китай.
Мелиса Ма, основател на компанията за дялов капитал Asia Alternatives, коментира, че в Давос има разминаване между възприятие и реалност. "Китай е действително забавя, но това не е срутване", казва и Стивън Шварцман, съосновател на компания за дялов капитал.
В Давос присъстват и най-влиятелните мениджъри в Китай. Някои от тях защитават потенциала на страната за растеж заради опасенията на западните участници във форума и твърдят, че страховете са прекалени.
И все пак много от участниците във форума отново цитираха опасенията си за забавянето на китайската икономика и съмненията си дали правителството в Пекин е способно да управлява прехода от икономика, базирана на промишленото производство и износа, към икономика, основана на потреблението, както и страховете за пазарите от последиците на изненадващата антикорупционна кампания на президента Си Дзинпин.
Кристин Лагард, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ), също засегна тези въпроси по време на дебата в началото на конференцията. Според нея по-големият проблем обаче е как китайското правителство общува със света, като допълни, че това е, което пазарите не харесват.
Други анализатори също са съгласни с Лагард, че комуникацията е от огромно значение, комуникацията за това какъв ще бъде китайският пазар, без значение колко болезнен ще бъде преходът. На това представителите на китайските регулатори отвърнаха, че все още се учат.
Успокоенията обаче не достигат до най.цинично настроените наблюдатели на Китай. Кенет Рогоф, икономист от Харвард, които отдавна предупреждава за потенциална финансова криза в Китай, също остава скептичен. Според него има засилена пропаганда да се твърди, че всичко е наред.
По-рано през седмицата той коментира пред участниците във форума, че голямото натрупване на държавен дълг в Китай един ден ще подейства като шок за финансовата система на страната.
Други инвеститори също споделят опасенията си за дълговите проблеми на Китай.
Като проява на рядък оптимизъм идва дискусията на търговските министри на около 30 държави, които образуват потенциална коалиция за нови сделки в рамките на Световната търговска организация. Дискусията ще се проведе днес.