Ескалацията на напрежението между Иран и Саудитска Арабия, до която доведе екзекуцията на саудитски духовен водач, заплашва да даде нов тласък на марионетните войни, които двете страни водят в Сирия и Йемен, смятат експерти, цитирани от AFP.
Рияд обяви вчера, че скъсва дипломатическите си отношения с Иран, който яростно разкритикува извършената в събота екзекуция на шейх Нимр ан Нимр в Саудитска Арабия. Ирански демонстранти нападнаха саудитските дипломатически представителства в Техеран и Машхад (или Мешхед).
"Екзекуцията на шейх (Нимр) Ан Нимр ще "допринесе за поляризиране по оста Иран-Саудитска Арабия", твърди Джейн Кининмонт от института "Чатъм хаус" в Лондон. "Иран опитва да се представи за защитник на интересите на шиитите по цял свят", обясни тя. "Саудитските власти ще съзрат в иранския отговор очевидно потвърждение на усещането, че Иран се бърка във вътрешните им работи".
Като обяви скъсването с Техеран, Рияд заклейми "негативните и агресивни намеси на Иран в арабските дела, които често водят до щети и унищожения".
Експертите отбелязват, че Саудитска Арабия води по-дръзка и по-твърда външна и военна политика, откакто крал Салман се възкачи на престола през 2015 г. и влиянието на сина му Мохамед, провъзгласен за втори престолонаследник и министър на отбраната, нарасна. Кралството оглави през март арабска сунитска коалиция, която отиде да се бие в Йемен с шиитски бунтовници, обвинени във връзки с Техеран, но конфликтът се заплете и не се вижда възможен изход.
Рияд "си играе с огъня"
Саудитците "си играят с огъня, това е очевидно", смята Франсоа Есбур, съветник във Фондацията за стратегически изследвания в Париж. От началото на конфликта в Йемен те "все така се хвърлят с главата напред".
"Ако те смятат конфронтацията с Иран за неизбежна, могат да я предизвикат в момент, когато американците още са там и Иран е още в относително слаб в икономическо и военно отношение", каза той.
Според Махджуб аз Зуейри, преподавател по близкоизточни науки в Катарския университет, нещата между Техеран и Рияд са се променили радикално.
"Иран навремето залагаше на колебливата външна и вътрешна саудитска политика. В течение на миналата година обаче нещата коренно се промениха и Рияд прие по-скоро провокативна позиция спрямо Техеран", обясни той.
Миналия месец Рияд организира безпрецедентна среща на политически фракции и въоръжени групи от сирийската опозиция, които се бият срещу режима на Башар Асад, подкрепян от Иран.
Няколко дни по-късно принц Мохамед ибн Салман предизвика изненада, като обяви формирането на "антитерористична коалиция" на 34 сунитски държави. С това той очевидно целеше да накара критиците, според които мюсюлманският свят и един от лидерите му, Саудитска Арабия, не са направили досега нищо срещу джихадистите. Някои смятат, че "Саудитска Арабия е способна да постигне резултати с изпреварваща и решителна политика, включително в отговор на Иран и политиката му в региона", посочва Зуейри.
Екзекуцията на шейх Ан Нимр бе извършена, въпреки че през декември бяха направени опити да се даде шанс за политическо уреждане в Сирия и Йемен.
Според Зуейри обаче напрежението, предизвикано от съботната екзекуция, „може да подтикне Иран към повече сътрудничество с Москва, за да бъде усложнена още повече ситуацията в Сирия".
Иранците могат също така "да удължат конфликта в Йемен с цел изтощаване на Саудитска Арабия, която се сблъсква със срив на петролните цени", смята той.
Изпълнението на смъртните присъди в Саудитска Арабия впрочем изпревари с няколко часа обявяването на край на режима на прекратяване на огъня в Йемен. Коалицията под саудитско командване прекрати спирането на огъня, обвинявайки проиранските бунтовници, че са се възползвали от него и са извършили настъпление.
Нажежаването на напрежението напомня на Запада, че мюсюлманският свят все още се тресе от борбите за влияние между „саудитци и иранци, персийци и араби, сунити и шиити". Там залозите са много по-големи в очите на Рияд и Техеран, отколкото в борбата срещу джихадистката група "Ислямска държава", обобщава Есбур. За тези двама "основни играчи в Близкия изток борбата срещу "Даеш" (арабско наименование на ИД) е най-малката им грижа".
/БТА/