Финансовата криза, обхванала водещите икономики в света преди няколко години, започна със спукването на "жилищния балон", припомня в свой коментар CNBC. Според агенцията също толкова болезнен може да се окаже и колапсът в цените на енергийните ресурси и суровините като цяло.
Много анализатори не желаят да използват "балон", когато се говори за цени на суровините. В същото време обаче, както и при жилищния пазар, има пълното основание да се говори за балон на цените на суровините. Те започнаха да се покачват с удвояването на китайската икономика, която се превърна и във водещ потребител на суровините.
Това предизвика сериозни инвестиции в минния сектор, но сега, когато икономиката на Китай се забавя, търсенето на суровини се свива значително. И това вече оказва влияние върху световната икономика.
През 2015 година ще бъде отчетен най-бавният глобален икономически растеж от 2008 - 2009 година насам, тоест от началото на финансовата криза, предизвикана от колапса на жилищния пазар. Международният валутен фонд (МВФ) вече промени прогнозата си и очаква ръст от едва 3 на сто.
Преразгледани са и очакванията за страните, които разчитат на износа на суровини. Сред тях например е Русия, която е изпаднала в криза, Бразилия - водещ доставчик на суровини, но изпаднал в най-тежката рецесия от 30-те години на миналия век насам, както и Венецуела - определяна като една от най-зле представящите се икономики в света.
Допълнително и Саудитска Арабия, най-големият производител на петрол, набра средства от дълговите пазари за първи път от 2007 година насам, за да покрие нуждите си от средства.
Засега САЩ остава встрани на тези процеси, но това не означава, че икономиката ще успее да се отърве без поражения, посочва още CNBC.Забавянето на световната търговия вече засегна печалбите на всички - от големите корпорации и малки компании до регионалните пристанища и превозвачите.
Руски експерти вече признават, че ниската цена на петрола, ако се задържи за по-дълъг период, ще нанесе вреда на икономиката, пише от своя страна ТАСС. В бюджета на страната за 2016 година е заложена цена от 50 долара за барел. Днес обаче сортът Brent за кратко се търгуваше под нивото от 40 долара, определено от Руската централна банка като стресово.
Но нестабилността на пазарите могат да имат и други последствия - политически. Руският президент Владимир Путин засега успява да запази високият си рейтинг, въпреки свиването на икономиката, благодарение на анексирането на Крим и с военните действия в Сирия. Всъщност войната в Сирия дестабилизира Близкия изток и Запада, а едни от най-стабилните политически държави в региона - Саудитска Арабия и Йордан, са наблюдавани внимателно от анализаторите. Опасенията са, че политически срив там може допълнително да задълбочи кризата.
От CNBC посочват още и, че цената на петрола още не е достигнала дъното.
Но ниската цена на петрола може да има и позитиви - по-ниски производствени разходи или дори шанс за Венецуела да има по-свободна икономика. Самата Джанет Йелън, председател на Федералния резерв на САЩ, на този етап не вижда заплаха за икономиката от ниската цена на петрола.
Дори напротив - според нея евтиният петрол е добра новина за икономиката на САЩ и "със сигурност е добро за домакинствата", защото ще разполагат с повече средства.