По-рано в понеделник Китай обяви брутния си вътрешен продукт (БВП) за третото тримесечие, което предизвика нова доза скептицизъм по отношение на икономическите ѝ данни.
С ръст от 6,9% през третото тримесечие китайската икономика отчита най-слабото нарастване от шест години насам. Въпреки това разширяването е по-голямо от очакванията на анализаторите, които очакваха увеличение от 6,8 на сто.
Преди време Бил Грос описа Китай като „мистерията сред страните с развиващи се пазари“. Преди да поеме поста си, министър-председателят Ли Къцян заяви, че не разчита на официалните статистики, добавяйки, че предпочита показатели като железопътния превоз на товари или използването на електроенергия, за да оцени активността.
Затова възможно ли е Китай да е надул финансовия си отчет? - Точно обратното, казва един от най-изтъкнатите инвеститори на развиващите се пазари в света - Марк Мобиус.
„Знам, че има сериозен дебат около това дали цифрите са реални, дали наистина говорим за (ръст на икономиката от) 7%, но нашите проучвания показват, че цифрите са поне такива“, заяви наскоро председателят на групата за развиващи се пазари в Franklin Templeton Investments в интервю за Bloomberg TV. „Смятаме, че голяма част от икономиката всъщност не се отчита, тъй като Китай се трансформира от производствено ориентирана към икономика на услугите“.
Това съвпада с позицията на анализаторите от Rhodium Group в доклада им през септември, изготвен за Center for Strategic and International Studies.
Според тяхното проучване от над 200 страници методологиите за изчисляване на БВП на Китай до голяма степен съответстват на международните практики и обвиненията в изфабрикуване на оценките са „неинформирани“. И все пак те признават, че китайските статистики и прозрачността им „понякога се оформят според политическите интереси“.
Китайската икономика е по-голяма, а не по-малка, отколкото сочат официалните данни, твърдят анализаторите, като секторът на услугите е най-труден за измерване, а недвижимите имоти са дори по-важни от степента, в която се отразяват в момента.
Размерът има значение. По-голяма икономика кара съотношението между дълга и БВП да изглежда по-малко страшно. Продукцията на работник, а оттам и производителността на труда, също изглежда по-добре. Енергийният интензитет на БВП също се подобрява. Това означава още, че Китай може да се превърне в най-голямата икономика в света две или три години по-рано, отколкото се твърди, коментират анализаторите.
Но не всички новини са добри. „През следващите години ще бъде по-трудно да се постигне по-висок растеж въз основа на структурата на днешната по-напреднала китайска икономика“, казват авторите Даниел Роузън и Бейбе Бао.
Забавянето през третото тримесечие обаче не разубеждава Мобиус, който казва: „Преходът определено е започнал и ще бъде успешен“.